Erdoğan: Domuz eti yiyenlere müdahale etmiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 74´üncü genel heyeti kapsamında gittiği New York´ta ülkemiz ve Pakistan müsterek ev sahipliğinde `Nefret Söylemiyle Mücadele´ temalı çok düzeyli taraf etkinlikte konuştu.

Etkinlikte konuşan Erdoğan, Azad Keşmir kisminda alana gelen zerzele hasebiyle taziyelerini sunarak başladığı konuşmasında, “Nefret söylemi küresel ölçekte yükselişte var olan İslam düşmanlığı popülizm, ırkçılık ve yabancı karşıtlığının en yaygın aracıdır. Ne yazık ki bu stil söylemler günün her saatinde yasamsal medyada, tv programlarında politikacilarin içe ve dışa baz alinarak beyanlarında normalleştirilmekte, Sanki sıradan vaziyete gelmektedir. Unutulmamalıdır ki Holokost´tan Bosna´ya, Ruanda´dan Myanmar´a insanlığa karşı en hatri sayilir büyüklükte suçların işlenmesinde evvel nefret söyleminin ayak sesleri duyulmuştur. Ruanda´daki katliamları gerçekleştiren Batı´yı kimse hesaba çekmemiştir. Orada milyonlar öldürülmüştür ama kimse Batı´ya ‘siz bunun benzeri tek Kırımı nasıl yaparsınız? Nasıl Yaptınız?’ dememiştir. Ve tekrar aynı şekilde beynelmilel cemiyet her biri tarihe kara iz olarak geçen bu üzüntü tecrübelerden koşul olan dersleri çıkarmamıştır” dedi.

`CHRISTCHURCH TERÖR SALDIRISI HABİS BİR NEFRETİN DIŞA VURUMUDUR´

Yeni Zelanda´nın Christchurch şehrinde 15 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen pkk terör saldırına da değinen Erdoğan, “Christchurch´te iki camiye karşı gerçekleştirilen ve 51 Müslüman´ın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan pkk terör saldırısı mevzunun geldiği vahim boyutları bütün dünyaya göstermiştir. Hiç şüphesiz bu olay, kökleri derinlere inen tek kinin, tek saplantının Müslümanlara baz alinarak habis tek nefretin dışa vurumudur. pkk terör eyleminden ardindan misal tek tutum sergileyen tertemiz Zelanda halkına teşekkür ediyorum. Bu pkk terör örgütü Müslümanları ve suçsuz insanları amaç alan ne evvel ne de nihayet tek saldırıdır. Bundan öncede Müslümanlar ve başka inançlara aza topluluklar şiddete zorbalığa ve katliamlara maruz kalmıştır” dedi.

`NEFRET SÖYLEMİ FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ PARANTEZİNE Katiyen ALINMAMALIDIR´

Günümüzde nefret söylemine, kültürel ırkçılığa, mukaddes değerlere hakarete en çok maruz kalanların Müslümanlar olduğunu belirten Erdoğan, “Müslümanların işyerleri, evleri, ibadethaneleri derhal her vakit ırkçıların ve ırkçı grupların hedefi oluyor. Müslüman kadınlar başörtüsü taktıkları amaciyla sokakta, işyerlerinde tacize uğruyor. Popülist siyasetçiler ve medya tarafından normalleştirilmeye çalışılan nefret söylemini tek sefer de buradan lanetliyorum. Mevzuattaki boşluklar düzeltilmeli. Nefret söylemi düşünce özgürlüğü parantezine Katiyen alınmamalıdır” şeklinde konuştu.

“DOMUZ ETİ YİYENLERE MÜDAHALE ETMİYORUZ”

Konuşmasında Keşmir´deki gelişmelere de değinen Erdoğan, “Son dönemlerde özellikle Hindistan´da Azad Keşmir olaylarıyla bütünleşen tek dönemde, orada Yalnızca inek eti yedikleri için  kırbaçlanan, Hem de palalarla dövülen, ölüme mahkûm edilen Müslüman gençleri nasıl savunacağız. İnsanlara bunun benzeri tek yaklaşım olabilmektedir mi? O vakit biz de inek eti yiyoruz. Bizim akıbetimiz ne olacak? Bizim ülkemizde domuz eti yiyenler var. Biz, domuz eti yiyor diye bunlara müdahale etmedik, etmiyoruz da, Niye? onun inancı gereği yiyebilir, bizi çok da ilgilendirmez. Hindistan´ın Azad Keşmir´de geldiği noktanın tanımı mümkün değil. Keşmir açık sema hapishanesine döndürülmüş vaziyettedir. İnsanlar bu açık sema hapishanesinde mahkûm konumundadırlar. Yarın orada ne tür kanlı eylemler olacağını bendeniz düşünemiyorum” diye konuştu.

`CEHALETTEN BESLENEN NEFRET SÖYLEMİ İLE MÜCADELENİN İLK ADIMI EĞİTİMDİR´

Türkiye olarak yükselen İslam düşmanlığı ve nefret söylemi benzeri konulardaki girişimlere öncülük etmeyi sürdüreceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cehaletten beslenen nefret söylemi ile mücadelenin evvel adımı eğitimdir. BM’de nefret söylemine ait tek veritabanı oluşturulması fikrini destekliyoruz. ülkemiz olarak yükselen İslam düşmanlığı ve nefret söylemi benzeri konulardaki girişimlere öncülük etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

`KEŞMİR´DE OLANLARI FİLİSTİN´DE OLANLARA BENZETİYORUM´

“Arapça´da İslam, ‘barış’ kelimesinden gelmektedir. Dolayısıyla İslam tek barış dinidir. İslam’ı terörle tek araya getirmek iftiradır, ahlaksızlıktır” diyen Erdoğan, “Bütün kararlılığımız Cemmu Keşmir´deki bu adımları tek vakit evvel türk mali adina oturtmak orada yaşayan Müslümanların haklarını savunmak ve onların giriş çıkışlarını hür haline getirilmesini sağlamaktır. bendeniz bunu Filistin´de olanlara benzetiyorum. Filistin´de olanlar çıkabiliyor mu Filistin´den? İsrail devletinin iznine tabiiler” şeklinde konuştu. .

`İSRAİL´DE YARIM SAAT SINIRDA BEKLETİLDİK´

Erdoğan, “Ben başbakan olarak İsrail’e gittim, İsrail’den Filistin tarafına geçerken eşimle birlikte arabada yarım saat sınırda bekletildik. Niçin bekletildiğimi anlayamadım. Resmi tek ziyaret amaciyla Tel Aviv’den Filistin’e geçerken başıma bu olay geldi. İşte İsrail’in hükümet liderlerine yaklaşımı budur. bazı beğeniyorlarsa kapılar onun amaciyla açıktır, beğenmiyorlarsa kapılar kapalıdır. Lafa geldiği vakit bütün özgürlükleri savunurlar, Katiyen içten değildirler” diye konuştu. DHA

Amerika Başbakan Birleşmiş Milletler Bosna Cumhurbaşkanı zerzele domuz Filistin Hindistan İsrail Müslüman Myanmar New York Recep Tayyip Erdoğan TAyyip Erdoğan pkk terör terör örgütü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*