CHP’li Özkoç: Yargı paketinin sunulacağı ilk yer TBMM’dir

Cumhuriyet milletçe Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, AK Parti tarafından kendilerine sunulan yargı paketiyle alakalı değerlendirmesinde, “Eğer iktidar bunun benzeri tek yargı paketi sunuyorsa sunacağı evvel yer TBMM’dir. dahada ardindan bu alakalı komisyonlarda incelenir ve genel Kurul’a gelir. Burada komisyonları dönem dışı bırakmak demek, TBMM’yi dönem dışı bırakmak demektir. Bu doğru tek şey değildir ama cumhuriyet milletçe partisi bu olaya şöyle bakıyor ki eğer iktidar bizle tek konuyu görüşmek istiyorsa biz bunun için ‘hayır’ demeyiz, reddetmeyiz. Başka bir deyişle peşinen ‘bu doğru değildir, biz görüşmüyoruz’ demeyiz. o nedenle Sayın AK Partili Mehmet Muş´un önerinini aldık ve bizim hemide anayasa ayni vakitte da hak komisyon üyelerimiz bunu inceliyor” dedi.

CHP’li Özkoç, AK Parti tarafından mesajlan yargı alanında yenilemeler bulunan paketi değerlendirdi. Özkoç, kendilerine sunulan yargı paketinde eleştirdikleri tek mevzu olduğunu söyleyerek, “Eğer iktidar bunun benzeri tek yargı paketi sunuyorsa sunacağı evvel yer TBMM’dir. dahada ardindan bu alakalı komisyonlarda incelenir ve genel Kurul’a gelir. Burada komisyonları dönem dışı bırakmak demek, TBMM´yi dönem dışı bırakmak demektir. Bu doğru tek şey değildir; ama cumhuriyet milletçe partisi bu olaya şöyle bakıyor ki eğer iktidar bizle tek konuyu görüşmek istiyorsa biz bunun için ‘hayır’ demeyiz, reddetmeyiz. Başka bir deyişle peşinen, ‘bu doğru değildir, biz görüşmüyoruz’ demeyiz. o nedenle Sayın AK Partili Mehmet Muş’un önerinini aldık ve bizim hemide anayasa ayni vakitte da hak komisyon üyelerimiz bunu inceliyor” dedi.

‘UYUŞTURUCU SATANLARA İNDİRİM onay ETMEYECEĞİZ’

Özkoç, kendilerine sunulan yargı paketine ilişkin, AK Parti ile görüşmelerin hafta sonuna civarindan süreceğini belirtti. Pakete ait kendisinin eleştirilerini açık tek şekilde söyleyeceklerini bildiren Özkoç, şöyle konuştu: “Eğer o konularda rastgele tek düzeltilme olursa genel kurulda bunun geçmesi amaciyla biz de destek vereceğiz. Ama rastgele tek konuda yanlış, bizim eleştirdiğimiz tek şey olursa oradaki muhalefetimizi sergileyeceğiz. Bundan sonraki yargı paketleri amaciyla tek al çizgimiz var. O al çizgimiz de bundan ardindan uyuşturucu satan ve bu uyuşturucu imal edenlerle alakalı rastgele tek indirimi onay etmeyeceğiz. En ağır karar ile yargılanmalarını istiyoruz, kadına şiddet ve bebek tacizi benzeri konularda da tekrar anayasa içinde rastgele tek indirimi onay etmiyoruz ve en ağır şekilde cezalandırmalarını istiyoruz.”

‘YARGININ ÜZERİNDE HİÇBİR GÜÇ OLAMAZ’

Özkoç, sunulan yargı paketinde itiraz edecekleri maddelerin bulunduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bu yargı paketinde, ‘yargı zamani tamamlanarak salıverilme etmiş ve pasaportuna el konmuş kişilerin kolluk kuvveti ve İçişleri Bakanlığı’nın önerisiyle pasaportları art iade edilir’ diyor. Yargı kararıyla salıverilme etmiş kişilerin pasaportlarının art iade edilmesi doğru ama kolluk kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı’nın teklifine gereksinim yoktur. Zira yargının üzerinde kimse olamaz. Ne Cumhurbaşkanı, ne biz milletvekilleri hiç kimse olamaz. İşte ‘güçler ayrılığı’ dediğimiz yasama, yargı ve yürütmedeki olay tam da budur. Yargının üzerinde kimse olamaz ve yargının kararı uygulanmalıdır. Biz yargının kararının uygulanmasının doğru olduğunu söyleyeceğiz ve onay etmezlerse bunun için itiraz edeceğiz.”

Kaan ULU/ANKARA, (DHA)

AK Parti ANAYASA Ankara cumhuriyet milletçe partisi Çocuk Cumhurbaşkanı Engin Özkoç İçişleri Bakanlığı Mehmet Muş Muş TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ uyuşturucu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*