Uykuda terleme neden olur? Belirtileri ve tedavisi…

  • 4 Months ago
  • 0

Eğer ter içinde sırılsıklam uyandıysanız, bunun nedenini heyecan edebilirsiniz. neden uykuda terliyoruz? Bu durum süreklilik istek ediyorsa, başka tıbbi vaziyetlerle ilişkilendirilebilir ve dahada çok değerlendirme gerektirebilir. Bu durum Ayrı olarak çocuklarda ve Hem de menopoza giren kadınlarda değişik anlamlara gelebilir. Şimdi, uykuda terlemenin nedenlerinden bazılarını keşfedin… Uykuda terleme neden olur? Belirtileri ve tedavisi…

Gece terlemeleri veyahut uyku esnasında aşırı terleme, kadınlarda ve erkeklerde sık görülen tek semptomdur. Bir hayli tıbbi rahatsızlık ve hastalık bunlara neden olabilir.

UYKUDA TERLEME NEDENLERİ

Enfeksiyon: Tüberküloz çoklukla gece terlemesiyle ilişkili enfeksiyondur. dahada yaygın nedenler HIV, grip ve başka ateşli hastalıkları içerir.

Hormon (endokrin) dengesizlikleri: Bunlar menopoz, diyabet, tiroid hastalığı, ergenlik ve gebelikte alana çıkabilir.

Obstrüktif uyku apnesi: Boğazın duvarları daralır ve nefes almayı kısıtlar. Gece terlemeleri, rehabilitasyon edilmemiş uyku apnesi var olan kişilerde genel popülasyondan üç kat dahada sık görülür.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH): Primer semptom mide ekşimesidir, ama gece terlemelerinde yaygın tek özelliktir.

Kanser: Gece terlemeleri, özellikle lenfoma olmak üzere Bir takım kanserlerin acele tek belirtisi olabilir. ama kanserde gece terlemeleri çoklukla tek belirti değildir. başka ilişkili semptomlar sıklıkla ateş ve açıklanamayan kilo kaybını içerir.

Nörolojik koşullar: Nadiren, nörolojik vaziyetler terlemenin artmasına ve gece terlemelerine neden olabilir. Bunlar;

– Otonomik disrefleksi,
– Travma sonrası syringomyelia,
– İnme ve
– Otonom nöropati.

Diğer koşullar şunlardır:

– Anksiyete bozuklukları
– Hiperhidroz
– Şişmanlık
– içki ve madde bağımlılığı
– Kardiyovasküler hastalıklar
– Hipoglisemi veyahut düşük kan şekeri
– Parkinson hastalığı

BELİRTİLER NELERDİR?

Gece terlemelerinin altında yatan nedene bağlı olarak, terlemeyle ilişkili olarak başka semptomlar alana çıkabilir. Örneğin:

– Bir takım enfeksiyonlar ve kanserler
– Lenfoma hasebiyle açıklanamayan kilo kaybı.
– Menopoz geçişine bağlı gece terlemelerine tipik olarak vajinal kuruluk, gündüz sıcak basması ve ruh vaziyeti değişiklikleri benzeri başka menopoz semptomları eşlik eder.
– İlaçların taraf tesiri olarak alana çıkan gece terlemesine, ilaca bağlı olarak, başka ilaçların taraf tesirleri eşlik edebilir.
– çoklukla terlemenin artmasına neden var olan koşullar (yalnızca gece terlemelerinin aksine), günün başka saatlerinde terlemenin artmasına neden olur.

TEDAVİSİ

Açıklanamayan gece terlemeleri var olan kişilerin netlikle tıbbi yardım almaları gereklidir. Gece terlemeleri amaciyla tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. Özet olarak, gece terlemeleri çoklukla zarasızdır ve sıkıntılı tek durum değildir; ancak, kimi altta yatan dahada ağırbaşlı tek tıbbi Vaziyetin işareti olabilir. Gece terleme nedeninize bağlı olarak, ilaçlar da dahil olmak üzere Bir takım rehabilitasyon alternatifleri vardır.

İLGİLİ HABERGece uykuda dişlerimizi neden sıkarız?Gece uykuda dişlerimizi neden sıkarız?

anksiyete çöküntü diyabet Grip kanser menopoz parkinson
nihayet güncelleme: 16:58 19.09.2019
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir