Diyarbakır polisi, DEAŞ’ın para transfer ağını ortaya çıkardı

Diyarbakır polisi nefes kesen tek operasyona imzasini attı. DEAŞ’ın ülkeler arası kazanç transferini yöneten 8 şehirde yapılan harekât neticeninde 22 kişi gözaltına alındı.

450 BİN TL, 250 BİN DOLAR, 19 BİN EUROYA EL KONULDU

Operasyonda pkk terör örgütüne gönderilmek üzere desteler seklinde hazırlanmış döviz ile örgütün kullandığı ‘Al-Haram’ döviz zincirinin çalışma sistemi deşifre edildi. Diyarbakır polisi; evvelki vakit İstanbul, Kahramanmaraş, İzmir, Kayseri, Hatay, Adana, Sakarya ve Bursa’da düzen ettiği operasyonlarda 37 adrese eş zamanlı baskın yaptı. Operasyonda 22 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerin ‘Al-Haram’ adli döviz zinciri sistemi ile DEAŞ’lı teröristlere kazanç aktardıkları belirlendi. Evlerde yapılan aramalarda ele geçen 450 bin TL, 250 bin dolar, 19 bin euro, tek miktar altın ile kazanç sayma makinalarına el konuldu.

AL HARAM SİSTEMİ DEŞİFRE EDİLDİ

al Haram kazanç tasima sisteminin bulunduğu pc programını kullanan finansörler, ağırlığı Suriye’de bulunun DEAŞ’lı teröristlere kısa müddette kazanç gönderebiliyor. program sayesinde elde edilen hergün şifrelerle ülkemiz ve Suriye’de bulunan ve örgütün paravan olarak kullandığı kuyumcu veyahut döviz bürolarına ulaşan teşkilat mensupları, bu sayede istenilen miktarda kazanç transferi yapabiliyor. Otomatik olarak hergün yenilenen şifrelere ‘Al-Haram’ sistemi sayesinde ulaşan pkk terör örgütünün finansörleri, Suriye’deki paravan şirket sorumlusuna evvel şifreyi, derhal peşinden geçilen paranın miktarını belirterek transferi gerçekleştiriyor.

ŞİRKETLER KOMİSYON KARŞILIĞI DEAŞ’IN PARASINI tasima EDİYOR

Teröristler, ‘yılsonu hesap kapama’ isimi altında kuryeler aracılığıyla sınırdan kaçak yollarla kazanç taşıyor. Her iki ülkede bulunan paravan şirketler bu kuryeler aracılığıyla senede tek sefer yaptıkları kaçak kazanç transferi ile sistemi otomatik olarak çalışır vaziyete getiriyor. DEAŞ’a kazanç transferi yapan paravan şirketlerin bu işlemlerden komisyon aldığı tespit edildi. pkk terör örgütünün başka ülkeler üzerinden aynı yolla Avrupa’da bulunan militanlarına da kazanç transferi yaptığı ve kara kazanç akladığı belirlendi.

BAĞIŞ ADI ALTINDA GÖNDERİLİYOR

DEAŞ’lı teröristlere ulaştırılan paraların ‘bağış’ isimi altında toplandığı veyahut ailelerin gönüllü olarak yakınlarına gönderdiği paralardan oluştuğu öğrenildi. 44 ülkede kullanıldığı öne sürülen ‘Al-Haram’ döviz zinciri ile alakalı AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım kararı alındı. MASAK uzmanları da bu kazanç transferlerini mercek altına aldı.

Kaynak: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*