Cuma namazı saat kaçta? Şehir şehir, İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı vakitleri…

Cuma namazı saat kaçta? İstanbul , Ankara ve İzmir’de ezan kaçta okunuyor? Cuma bugünü camileri doldurarak ibadetlerini gerçekleştirecek var olan İslam alemi bu erken Başka bir deyişle 20 Eylül Cuma bugünü kutsal cuma namazına hazırlanıyor. İbadetlerini gerçekleştirmek amaciyla camilere akın edecek Müslümanlar cuma kaçta okunuyor, ezan saati kaçta suallerini soruyor… Ezan kaçta okunuyor? İstanbul, Ankara İzmir kent il cuma namazı zamanları ve ezan saati…

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İstanbul: 13:03
Ankara: 12:47
İzmir: 13:10
Bursa: 13:02
Edirne: 13:13
Eskişehir: 12:57
Samsun: 12:33
Trabzon: 12:20
Hakkari: 12:04
Van: 12:05
Diyarbakır: 12:18

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Bu Cuma namazında da inananlar camileri tıklım tıklım doldurmaya hazırlanıyor. Cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kaç rekattır suallerine cevap aradık.

Cuma namazı dört rekât evvel sünnet, iki rekât farz ve dört rekât nihayet sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA GÜNLERİ DOLUP TAŞAN BAZI CAMİLERİMİZ

SULTAN AHMET CAMİİ

İZMİR HİSAR CAMİİ

ANKARA KOCATEPE CAMİİ

CUMA NAMAZI HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Cuma bugünü müminlerin hatalık bayramı sayılır. O vakit yapılan ibadetler başka günlere göre dahada hatri sayilir büyüklükte sevap kazandırır. Kılınan Cuma namazının fazileti Bir hayli büyüktür. Müslümanlar Cuma bugünü banyo yapar, en temiz elbiselerini giyer, en iyi kokularını sürünüp, güler yüzle sokağa çıkarlar. Cuma amaciyla ezan okunduğu vakit her biçimde işlerini bırakarak camilere koşarlar.

Zira ulu Allahımız: “Cuma bugünü namaz amaciyla çağrıldığınızda derhal Allah’ın zikrine koşun. Alışverişi bırakın” buyurmuştur.

Cuma Namazı, müslüman erkeklere farz var olan tek ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de, olduğu, netlikle kılınması gerektiği açık açık emredilmiştir. Vakti, öğle namazının vaktidir. Cuma günleri öğle namazı vaktinde bu namaz kılınırsa, öğle namazı da kılınmış sayılır. dört rekat evvel sünneti, iki rekat farzı, dört rekatta nihayet sünneti vardır. Bu dört rekatlık “Vakit Sünneti” kılmak sevaptır. Farz kılınmadan evvel imam minbere çıkıp hutbe okur. Bu hutbenin okunması ve dinlenmesi de Cuma Namazı’nın farzlarındandır.Cuma namazı kadınlara farz olmadığı halde eğer onlar da cemaatle birlikte Cuma’yı kılarlarsa öğle namazını kılmış sayılırlar

Cuma Namazı’nı kılabilmek amaciyla imam dahil en aşağı üç kişinin bulunması, Cumanın kılınan yerin herkese açık olması gerekir.Şartlarına ahenk gösteren tek Cuma namazı kılmak amaciyla abdest alınıp camiye gelinir. ardindan Cuma’nın dört rekatlık evvel sünnetini kılmak amaciyla kalkılır.

“Niyet ettim Allah rızası amaciyla Cuma namazının evvel sünnetini kılmaya” diyerek tekbir alınır. Sübhaneke, euzu besmele, Fatiha ve tek sure okunarak rüku ve secdelere gidilir. İkinci rekatta Fatiha ve tek sure okunup oturulur. Yalnızca Ettahiyatü duası okunup kalkılır. Besmele, Fatiha ve tek sure okuyarak üçüncü ve dördüncü rekatlar tamamlanır.

Bu arada imam hutbe okumak üzere minbere çıkar. Cemaat hatri sayilir büyüklükte tek dikkatle onu dinler. çünkü hutbeyi dinlemek farzdır. Hutbeden ardindan imam mihraba geçer. Artık Cuma’nın iki rekatlık farzı kılınacaktır. Bunun amaciyla “Niyet ettim Allah rızası amaciyla Cuma Namazı’nın farzını kılmaya, uydum hazır var olan imama” denilir. her biri içinden sübhanekeyi okur, ardindan imam açıktan Fatiha ve tek sure okur. Cemaat imamı dinler. Kendileri tek şey okumaz. ardindan rüku ve secdelere gidilerek iki rekat tamamlanır.

Farz cemaatle kılındıktan ardindan Cuma’nın nihayet sünneti niyetiyle dört, Ahir Zuhur niyetiyle dört ve vaktin sünneti niyetiyle iki rekat namaz dahada kılkınır. Ahir zuhur namazının aynen Cuma’nın evvel sünneti benzeri kılmak dahada sevaptır.

Ankara Bursa cami cemaat Cuma Cuma namazı Cuma namazı nasıl kılınır Cuma namazı saat kaçta Diyarbakır Edirne Eskişehir hutbe İslam istanbul izmir saat kaçta Samsun ülkemiz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*