CHP’li Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’den fayton açıklaması: Kaldırmak çok zor

Adalar‘da etkinlik yürüten faytonların kaldırılmasını istek eden vatandaşların isteginin hatırlatıldığı CHP’li Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Adalarda fayton ulaşım aracı. Kaldırmak çok zor” açıklamasında bulundu.

İstanbul’un Adaları Sıfır Atık Uygulama Bölgesi projesi kapsamında Büyükada’da İDO iskelesinde medya toplantısı düzenlendi. medya toplantısı sonrası Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Adalar’ın Sıfır Atık Uygulama Bölgesi projesi amaciyla kaptan bölge seçilmesinden gururlu ve heyecanlı olmalarının yanı sıra sorumluluklarının da farkında olduklarının altını çizdi.

“ADALAR’DA FAYTONLAR ULAŞIM ARACI”

Faytonlarla alakalı suallen sualle alakalı de İzah yapan Erdem Gül, “Daha evvel Bir takım belediyelerde faytonlar vardı ve onların kaldırılması çok kolaydı çünkü onlar turistik otomobiller olarak kullanılıyordu” Diye konuştu ve şöyle ayni ritimde devam etti:

“Ancak Adalar öyle değil. Adalar’da faytonlar tek ulaşım aracı olarak kullanılıyor ve kaldırılması çok zor. Faytonları tek ulaşım aracı olmaktan çıkarıp sembolik tek turistik araç haline getireceğiz. Bununla alakalı Büyükşehir ile müsterek çalışıyoruz. Ekim ayında somut adımlar atılmaya başlayacak. Faytoncularla da iletişim halindeyiz.”

TAŞIMADA KULLANILAN HAYVANLARIN İÇLER ACI GÖRÜNTÜLERİ ELEŞTİRİLİYOR

Adalar Belediyesine bağlı Büyükada ve Heybeliada’ da ecnebi gezgin ve ada sakinini taşımada kullanılan faytonları çeken çok sayıda atın caddelerde sıcaktan bayılma veyahut hayatını kaybetme görüntüleri sıklıkla eleştiriliyordu. 31 Mart seçimleri öncesi de vatandaşlar Adalardaki bu taşımacılığın sonlandırılmasını istiyordu.

“İMAMOĞLU SEÇİMLERDEN ÖNCE VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMALI”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Adalar Belediyesi işbirliği ile 28 Ağustos 2019 tarihinde ‘Adalar Ulaşım Çalıştayı’ düzenlenmişti. Hayvan hakları ve özgürlüğü mücadelesi veren, doğayı ve Hayatı müdafaa eden 25 teşkilat ve oluşumun imzasını taşıyan müsterek izahta çalıştaya reaksiyon göstermişti.

Çalıştayın hayvan sömürüsünü olumlayan tek eksende sınırlı kaldığını ve faytonlarda çalıştırılan atların hakları, özgürlükleri amaciyla hiçbir çözüm sunamadığını belirten örgütler, atlı faytonların koşullarının iyileştirilerek ayni ritimde devam ettirilmesini değil, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimden evvel laf verdiği benzeri tümüyle sona erdirilmesini istek etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*