Ali Babacan’dan Ekrem İmamoğlu sorusuna cevap: Hayırlı olsun diyorum, Allah kolaylık versin

tertemiz parti kurma hazırlıklarına başlayan Ali Babacan, tekrar 23 Haziran seçimlerinde CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Babacan, “Düşük tek tanınırlılık oranından böylesine çok tek oranla seçenek kazandı. Hayırlı olsun diyorum, kendisine başarılar diliyorum. Allah kolaylık versin” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL SEÇİMİNİN EKONOMİYE MALİYETİ OLDU”

karar gazetesine konuşan Daha önceki Başbakan Yardımcısı Ali Babacan YSK kararı ile 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçimi ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Babacan 31 Mart sonrası YSK kararı ile tekrarlanan İstanbul seçimiyle ilgili, “Ekonomik krizin en derin döneminde oldu 31 Mart seçimleri, normal tek dönemde değildik. Tam seçimler bitti derken, tek üç ay dahada ülkemiz bununla meşgul oldu. Aylarca memleket bu işe kitlendi, bunun ekonomiye maliyeti oldu” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE İLK kez BİR SEÇİM BU civarindan TARTIŞMALI vaziyete GELDİ”

Türkiye’de evvel kez tek seçimin sonucunun tartışmalı vaziyete geldiğini belirten Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Demokrasi yerine en çok üzüldüğüm nokta şu; Türkiye’de evvel kez tek seçenek neticesi bu civarindan tartışmalı vaziyete geldi. Sistemi zorlamanın halk yüreğinde nasıl yaralar açabileceğine şahit olduk. Devletin bağımsız kurumlarının, başta yargı olmak üzere, itibarı çok önemli. O kurumlar hep lazım. Zira en ağırbaşlı dönemlerde hukukun sigortası bağımsız kurumlar. Siyasette rüzgarlar kati esebilir. O bugünü kurtaracak Bir takım dürtüler olabilir. Başta yargı olmak üzere bağımsız müesseselerin Zati varlık nedeni bu. çok seçenek Kurulu’nun itibarını savunmak çok önemli. O müessesenin itibarı demokrasinin de sigortası.”

“EKREM BEY’LE HENÜZ TANIŞMADIK”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşmesinin olmadığını belirten Babacan, “Ekrem bey ile Daha tanışmadık. Kendisi aday olduktan ardindan ismini öğrenme imkanını buldum. Anladığım kadarıyla İstanbul’da da aday olana civarindan tanınırlığı çok fazla değilmiş. Ama oldukça düşük tek tanınırlılık oranından böylesine çok tek oranla seçenek kazandı. Hayırlı olsun diyorum, kendisine başarılar diliyorum. Allah kolaylık versin.”

“İSTANBUL SEÇİMİNDE BU ayrım GÖRÜNÜYORDU ZATEN”

23 Haziran’da yapılan İstanbul seçiminde takriben 10 puanlık fakla alakalı de yorum yapan Babacan, “Güvenilir halkoyu yoklamalarına baktığınız vakit bu ayrım görünüyordu, çok açıktı. İlk seçimde dahi emin halkoyu yoklamalarında dahi tek veyahut iki nokta Ekrem bey lehine ayrım görünüyordu zaten. İkinci seçimde farkın dahada da çok olacağıyla alakalı emin halkoyu yoklamaları vardı. elbet şu anda biliyorsunuz Türkiye’de halkoyu yoklamaları biliyorsunuz iki kategori. Sahiden cemiyet eğilimlerini ölçmek amaciyla yapılanlar var, tek de cemiyet eğilimlerini etkilemek amaciyla açıklanan kamouyu yoklamaları var” dedi.

Ali Babacan'dan Ekrem İmamoğlu sualine cevap: Hayırlı olsun diyorum, Allah kolaylık versin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*