Kurban bayramında kaç gün tatil? 2019 Kurban bayramı tarihleri

Bakan Berat Albayrak, bu sene Kurban bayramında 9 vakit tatil olmayacağını açıklamıştı. derhal peşinden görevli başka tek ağızdan dahada İzah geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kurban Bayramı, tam çok sezonun ortasına eşit geldi. (Bayram tatili) 9 vakit olması, 5 vakit olması tek şey ifade etmiyor, değişmiyor. Zati yerlerin çoğu da dolu. Kabinenin vereceği tek karar, benim şahsen Bakanlık olarak karar verebileceğim tek mevzu değil ama gereksinim da kaldığını sanmıyorum” demişti.

2019 KURBAN BAYRAMI TARİHLERİ

Arefe bugünü 10 Ağustos 2019 Cumartesi

Kurban Bayramı 1. vakit 11 Ağustos 2019 Pazar

Kurban Bayramı 2. vakit 12 Ağustos 2019 Pazartesi

Kurban Bayramı 3. vakit 13 Ağustos 2019 Salı

Kurban Bayramı 4. vakit 14 Ağustos 2019 Çarşamba

Düzce İl tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, kurban seçimi ve alımı sırasındaki dikkat edilmesi koşul olan hususları açıkladı. Fotoğraf: DHA

KURBAN ALACAKLAR DİKKAT!

Düzce İl tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, Kurbanlık olarak seçilecek sığır ve mandaların iki yaşını doldurmuş, koyun ve keçiler ise tek yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

İl Müdürü Çiçek, kurban seçimi ve alımı sırasındaki dikkat edilmesi koşul olan hususları şu şekilde sıraladı; “Dini ölçülere ahenk gösteren olması, sağlıklı, semiz olması, hamile olmaması, kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların atama vesikalarının olması, Kurbanlık olarak seçilecek sığır ve mandalar iki yaşını doldurmuş, koyun ve keçiler ise tek yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmelidir.

YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZİ YERİNE GETİRİN

Kurban kesimi sırasındaki yasal yükümlülükler ve dikkat edilmesi gerekenler ise kent dışına gidecek veyahut kent dışından istikbal hayvanlar için, İl/İlçe tarım ve Orman Müdürlüklerinden baytar sağlık Raporu alınması gerekmektedir. Aynı İl içinde yapılacak büyükbaş hayvan nakillerinde Hayvan Pasaportunun, küçükbaş hayvan nakillerinde ise atama Belgesinin bulundurulması gerekmektedir. Kesilecek var olan kurbanlığın küpeli ve kayıtlı olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca hayvan sahiplerinin, kesilen hayvanlarını küpe numaraları ile birlikte İl/İlçe tarım ve Orman Müdürlüklerine 7 vakit içinde bildirmeleri gerekmektedir. Kesimler ruhsatlı mezbaha ve kombinalarda veyahut Kurban Hizmetleri Komisyonları tarafından için belli tek süre kesim yerlerinde baytar doktor kontrolünde yapılacaktır.
Vatandaşlarımızın cadde, yol ve park benzeri halk alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır. Kesim esnasında dahil organlarda hastalık belirtisi olabilecek rastgele tek farklık görülürse netlikle baytar Hekime danışılmalıdır. Kurban atıkları çöp varillerine ve gelişi iyi çevreye atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemelidir. Çevre temizliği ve milletçe sıhhati açısından bu tür atıklar kalın poşetler ile çöpe atılmalı veyahut yol hayvanlarının ulaşamayacağı şekilde derin çukurlara gömülmelidir” dedi.

İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*