İstanbul’daki kayıtsız göçmenler tek tek tespit edilip, sınır dışı ediliyor

  • 3 Months ago
  • 0

Muhammed Halili, Suriye‘de 2011 seneninde başlayan dahil savaşın derhal peşinden Halep’in Selahaddin Mahallesi’ndeki evini terk ederek Türkiye‘ye geldi.

belli tek süre sığınma başvurusunu Hatay’da yaptı. tek süre Hatay’daki Apaydın Çadır Kampı’nda var olan Muhammed, kampın güç koşullarına dayanamayarak İstanbul‘un yolunu tuttu.

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre, Gaziosmanpaşa’da tek avize atölyesinde çalışmaya başlayan Muhammed’in tek çocuğu burada okula başladı, başka çocuğu ise burada doğdu. gün içinde 70 Lira yevmiyeyle çalışarak ailesini geçindirmeye çalışan Muhammed’in hayatı 31 Mart’ta yapılan mahalli seçimlerin derhal peşinden dahada da kötüye gitti.

Şimdi, tek zabita kontrolüne eşit gelip art gönderilmemek amaciyla evinden çıkmıyor. eğer art gönderilirse iki çocuğuna ve eşine bakacak kimse yok.

Bir hayli kişiye göre AK Parti’nin özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kaybetmesinin nedenlerinden biri halkın Suriyeli sığınmacılardan duyduğu rahatsızlık. Seçimlerden ardindan hükümetin mültecilere baz alinarak dahada sıkı tek politika izleyeceğinin işaretleri geldi ve bu politika izlenmeye başlandı.

İstanbul’un Bir takım ilçelerinde Arapça tabelalara baz alinarak yapılan denetimlerin derhal peşinden işyerlerine ani baskınlar gerçekleştiriliyor. Çalışma izinleri olmayan Suriyelilere işlemler yapılıyor ve bu işletmelere yüklü cezalar yazılıyor.

Fatih, Zeytinburnu, Bağcılar, Esenler ve Esenyurt benzeri ilçeler bu denetimlerin en sıkı yapıldığı ilçeler arasında. Bir hayli işletme sahibi, çalışma desturu olmayan Suriyeli çalışanlarını işten çıkardı.

Aslında bu mesele 7 senelik belli tek süre savunma politikasının ürettiği tek sıkıntı.

GÖÇ İDARESİ YETKİLİLERİ: KAYITSIZ GÖÇMENLER VE SUÇA KARIŞANLAR GÖNDERİLİYOR

Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli sığınmacıların yüzde 90’ı kayıtlı.

Suriyelilerin, belli tek süre savunma hakkını hangi şehirde aldılarsa o şehirden dışarı çıkmaları yasaktı. ama denetimler sıkı yapılmadığı amaciyla Bir hayli sığınmacı iş ve eğitim imkanlarının dahada iyi olduğu büyükşehirlere geldi.

Resmi rakamlara göre İstanbul’da 547 bin Suriyeli sığınmacı olması gerekirken denetimsizlik hasebiyle bu sayı çok dahada fazla.

İşte bu tertemiz denetimler, belli tek süre savunma hakkını başka şehirlerde aldığı halde İstanbul’da yaşayan Suriyelilere veyahut hiçbir kaydı var olmayan muhacirlere baz alinarak yapılıyor.

Göç İdaresi yetkililerine göre belli tek süre savunma hakkı İstanbul’da var olmayan Suriyeliler tespit edildiklerinde ikametleri hangi şehirde kayıtlıysa o şehre gönderiliyor.

İstanbul’da on binlerce Suriyelinin ikamet desturu olmadan şehirde yaşadığı olasılık ediliyor. İstanbul’daki Suriyeliler arasında “hepimiz art gönderileceğiz” söylentisi çoktan başlamış durumda.

“GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞ” BELGESİ İMZALATILANLAR VAR”

Şimdiye civarindan sınır dışı edilenler de var.

Yetkililere göre sınır dışı edilenler suça karışanlar veyahut gönüllü gidenler. Bir takım Suriyelilere “Gönüllü art Dönüş” yazısı imzalatıldığı öne sürülüyor.

Suriyeli sığınmacıların sıkıntıları bu civarindan sade tek çerçevede değil.

Şu anda sınır kapılarından belli tek süre savunma kabülü yok denecek civarindan az. uzunca tek müddettir mültecilere İstanbul’da ikamet desturu Zati verilmiyor.

ecnebi gezgin vizesiyle İstanbul’a gelenlerin hatri sayilir büyüklükte bölümü ise tek dahada art dönmedikleri amaciyla şu anda Zati kaçak statüsünde.

ÇALIŞMA İZNİ VERİLMİYOR

tek Suriyeli sığınmacı, belli tek süre savunma hakkını İstanbul’dan aldıysa dahi çalışma desturu alması çok güç şartlara bağlı.

İşyeri sahiplerinin başvuruları da bürokrasiye takılıyor. İstanbul’da ikamet desturu verilen ama çalışmasına müsaade edilmeyen binlerce Suriyeli işsiz kalmış durumda.

İstanbul’da ikamet desturu olmadığı halde Bir hayli aile çocuklarını bu şehirde okula yazdırmıştı. mektep idareleri bu çocukların derslerine ayni ritimde devam etmelerine göz yumuyorlardı. ama tertemiz dönemde o çocukların vaziyetinin ne olacağı kestirilemiyor.

ÖĞRENCİLER DE MAĞDUR

Yalnızca evvel ve ortaokul öğrencileri değil üniversite öğrencileri de bu sıkıntıları yaşıyor. İstanbul’daki üniversitelerde okuyan üç binden çok Suriyeli öğrenci durumlarının ne olacağını bilmiyor.

Zira onların da İstanbul’da ikamet izinleri yok. Öğrenci desturu amaciyla resmi tek Suriye pasaportu ve bin dolara yakın tek tediye yapmaları gerekiyor. ama İstanbul’daki Suriye konsolosluğu görevlilerinin keyfi tavırları ve aşırı iş yükü Bir hayli Suriyelinin pasaport almalarına veyahut pasaportlarını yenilemelerine mani.

Bu durum dahada evvel Gaziantep merkezli olarak kurulan ve Türkiye’nin de destek verdiği Suriye belli tek süre Hükümeti kanalıyla çözülebiliyordu. tek asama ülkemiz tarafından “Suriye’nin yasal hükümeti” olarak onay edilen belli tek süre hükümet, Suriyeli sığınmacılara pasaport dahi veriyor ve bu ülkemiz makamlarında onay ediliyordu.

ama bu uygulamadan vazgeçilmiş durumda.

belli tek süre hükümet öğrencilerin diplomalarını onaylayabiliyor ve çok Öğretim müessesesi (YÖK) belli tek süre hükümet tarafından onaylanan diplomaları onay ediyor. belli tek süre hükümetin onayladığı diplomalar YÖK tarafından onay edilse de İçişleri Bakanlığı nezdinde makbul değil.

“DIŞARI ÇIKARSAM Haneye DÖNEMEM DİYE KORKUYORUM”

tek Suriyeli sığınmacı Independent Türkçe’ye nihayet vakitlerde Bir hayli kişinin haneden çıkmaya korktuğunu ve eve, ailelerinin yanına dönememe korkusu yaşadığını söylüyor:

“Eskiden kadınlara kimlik sormazlardı ama şimdi onlarada da kimlik soruyorlar. Yıllardır buradayız. Çocuklarımız okuyor. Suriye’ye art dönme imkanımız yok. hanemiz yıkıldı. Şimdi Türkiye’de sokağa çıkamaz vaziyete geldik. Ne yapacağımızı Sahiden bilmiyoruz.”

beynelmilel sığınmacı Hakları Derneği yönetim heyeti Üyesi Avukat İbrahim Ergin de seçimlerden ardindan mültecilere baz alinarak denetimlerin sıklaştığını söylüyor.

dahada evvel yapılmayan denetimler sebebinden sığınmacıların İstanbul’a kayıtlı olmadığı halde İstanbul’a geldiğini ve görevli makamların bunun için göz yumduğunu söyleyen Ergin, hükümetin şimdi kendisinin seçmeninin talepleri doğrultusunda denetimlere ağırlık verdiğini ve Bir hayli sığınmacının sınır dışı edildiğini belirtiyor:

“İstanbul’a kayıtlı olmayan sığınmacı yakalandığında zabita tarafından gözetim altına alınıyor. Yapılması koşul olan uygulama sığınmacının kayıtlı olduğu şehre gönderilmesidir. Ama ağırlıklı olarak bu sığınmacılar sınır dışı ediliyor.”

Bir hayli sığınmacının ülkelerinde artık tek hanesi olmadığını da anımsadan Ergin, keyfi sınır dışı işleminin insanları ölüme yollamak mananına geldiğine işaret ediyor. “Bu yurttaslar ya ölümü bekleyecekler veyahut savaşacaklar. Ne modern hukukta ne de İslam hukukunda yurttaslar zorlukla savaştırılamaz” diyen Ergin, yıllarca yapılmayan denetimler neticesinde sığınmacıların İstanbul’da kendilerine tek hayat kurduğunu yıllar ardindan ise ani bu hayatlarının da ellerinden alındığını savunuyor.

tek güvenlik yetkilisi hiçbir kaydı olmayan Suriyelilerin içinde Suriye istihbaratına çalışan Bir takım kişilerin tespit edildiğini argüman ediyor.

Yetkililere göre sınır dışı yapılanların tek bölümü bu yüzden Suriye’ye gönderildi. ama kayıtsız var olan herkese istihbaratçı demek mümkün değil.

PATRONUM “ÇALIŞMA İZNİ ALAMAZSAN BİR dahada GELME” DEDİ

sınır dışı edilmemek amaciyla haneden çıkmayan Suriyelilerden biri H. El Sakur. 5 senedir Zeytinburnu’nda tek tekstil atölyesinde çalışan el Sakur, şimdiye civarindan rastgele tek sıkıntıyla karşılaşmadı.

ama şimdi tek polisle karşılaşmamak amaciyla haneden dışarı çıkmıyor.

“Patronum ‘git nasıl yaparsan yap çalışma desturu al gel. Alamazsan tek dahada gelme, benim başımı belaya sokma’ dedi. Artık İstanbul’a kayıt yapmıyorlar. bu yüzden İstanbul’da çalışma desturu almam mümkün değil. tek anda işsiz kaldım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Tekirdağ’dan kazanç karşılığı alabileceğim bildirildi ama öylesine param yok.”

art gönderilme kararı verilen Suriyeliler tek otobüs dolana civarindan misafirhanede tutuluyor. Otobüs dolacak sayıya ulaştıklarında ise bu otobüse bindirilerek ya Cilvegözü üzerinden İdlib’e veyahut Afrin’e gönderiliyorlar.

YENİ BİR hayat KURMAK ZORUNDALAR

Sınırdışı edilmeyip de ikamet desturu aldıkları şehirlere gönderilenler de tek sıra mevzuyla baş etmek zorunda. tertemiz haneler kiralamaları ve çalışma desturu çıkarmaları gerekiyor.

7 seneden belli tek süre çok tek vakit dilimi içinde hayatları perişan istikamette kökten değişen sığınmacıların hayatları, dahada evvel yapılmayan denetimlerin şimdi hatırlanması hasebiyle tekrar menfi istikamette etkileniyor.

Bu denetimler Yalnızca Suriyeli sığınmacılara baz alinarak değil. Afganistan ve Bangladeşli göçmenlerin de aynı vaziyette olduğu bildiriliyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir