Yurt dışına kaçırmak için kelebek ve böcek toplayan iki profesör suçüstü yakalandı

  • 3 Months ago
  • 0

İtalya yurttaşı Profesör G.S. ile İngiltere yurttaşı P.J.M., Adıyaman’da topladıkları çok sayıda haşere ve kelebek ile birlikte yakalandı.

Adıyaman’ın Kahta kazasi Karadut köyü bölgesinde, yabancı tebaalı şahısların arazide tuzaklar kurarak kelebek ve çeşitli haşereleri topladıkları ve vatan dışına kaçıracakları bilgilerinin alınması üstüne zaptiye timleri tarafından arazi arama ve tarama çalışması yaptı. Arazide yapılan çalışmada şahısların haşere yakalamak amaciyla kurdukları tuzaklar tespit edildi.

600 ADET ÇEŞİTLİ CİNSTE BÖCEK ELE GEÇİRİLDİ

Pusu kuran zaptiye ekipleri bahse mevzu tuzakları almaya gelen kişi yakalanarak yapılan kimlik kontrolünde G.S. adli İtalya yurttaşı ve profesör olduğu tespit edildi. Olayla alakalı Kahta Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilerek alınan arama kararıyla haşere toplayan yabancı tebaalı şahsın konakladığı pansiyon ve aracında yapılan aramalarda iki adet haşere yakalama tuzağı, iki adet ışıklı haşere yakalama tuzağı, 11 adet haşere muhafaza kutusu, üç adet içki kutusu ile takriben olarak 600 adet çeşitli tür ve özelliklerde haşere ele geçirildi.

120 BİN LİRA kazanç CEZASI UYGULANDI

P.J.M. adli İngiliz vatandaşının da profesör olduğu, elinde 5 paket seklinde 25 adet çeşitli boylarda kelebek olduğu belirlenerek kelebekler muhafaza altına alındı. Kahta ulusal Parklar doğa savunma Şefliğine bilgi verilerek şahıslara 2872 Sayılı kanun kapsamında 120 bin 326 Lira yönetimsel kazanç cezası uygulandı. Şahıslar ifadelerinin alınmasını müteakip hür bırakıldı.

Kaynak: İHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir