Süper Kupa finalinde kazanan İstanbul olacak!

  • 5 Months ago
  • 0

Final maçını izlemek amaciyla başta İngiltere’den Bir hayli ülkeden taraftarlar tarifeli uçaklarla İstanbul’a akın edecek. mücadele amaciyla stadyum dışında olacaklar ile birlikte 50 bine yakın İngiliz, İstanbul’a gelecek. İngiltere’den tarifelu uçuşlar dışında tarifesiz uçuşlarla da Bir hayli futbolsever İstanbul’a gelecek. Taraftarlar, Chelsea’nin şehiri var olan Londra’dan ve Liverpool kentine 35 kilometre mesafedeki Manchester şehrinden Türk sema Yolları ve Pegasus Havayolları’nın tarifeli uçakları ile İstanbul Hava meydanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelecekler. Bunun yanı sıra Yalnızca taraftar taşıyan tarifesiz uçuşlarla da çok sayıda taraftar kiralanan uçaklarla İstanbul’a taşınacak.

İSTANBUL HAVALİMANLARI UÇAK REKORU KIRACAK

mücadelenin yapılacağı 14 Ağustos’un Kurban Bayramı’na eşit gelmesi ve yoğun yolcu trafiğinin olduğu yaz sezonu ile mücadele amaciyla geleceklerin de tesiriyle İstanbul havalimanlarının tayyare ve yolcu rekoru kırması bekleniyor. Birbiri ardına İstanbul’a Yalnızca taraftar taşıyan uçaklar da inecek. İngiliz Liverpool ve İtalyan Milan takımları arasında İstanbul’da 2005 seneninde oynanan ve Liverpool’un kazandığı tarihi Şampiyonlar Ligi Final mücadelesi hasebiyle Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları’na dört gün içinde üç bin 155 tayyare iniş kalkış yapmıştı.

TÜRK sema YOLU ŞİRKETLERİNE REZERVASYONLAR YAPILMAYA BAŞLANDI

Liverpool sehrindeki John Lennon Havalimanı’ndan ve Londra’daki havalimanlarından İstanbul’a akın edecek.Manchester ve Londra’dan İstanbul’a uçuş düzen eden THY ve Pegasus Havayolları’nın tarifeli uçuşları ile İstanbul’daki otellere de şimdiden rezervasyon yaptırdı. İngiliz taraftarların birçoğu final mücadelesi ile birlikte asgari iki vakit kalacak.

İSTANBUL TURLARINA DA İLGİ ŞİMDİDEN BÜYÜK

İstanbul’da mücadelesi izlemek amaciyla istikbal İngilizlere baz alinarak turlar da yayınlanmaya başlandı. iki gece konaklamalı mücadele ve tayyare bileti dış İstanbul turlarının ücreti 300 sterlin’den başlıyor. Turlar da havalimanından alınacak var olan İngiliz taraftarlar, İstanbul’un tarihi ve turistik yerleri gezdirilecek. İstanbul turlarına İngilizler şimdiden hatri sayilir büyüklükte alaka göstererek rezervasyonlar yapmaya başladı. İngilizler turlar sayesinde İstanbul’u yakından tanıma fırsatı bulacak. Futbolseverlerinyapacakları alışveriş, konaklama, yeme içme ile birlikte İstanbul ekonomisine 100 milyon avro katkı sağlanması bekleniyor. Bir hayli memleket tarafından canlı yayınlanacak var olan mücadele Ayrı olarak İstanbul’un tanıtımına da katkı sağlayacak. mücadele amaciyla taraftarların yanı sıra çok sayıda medya mensubu, VIP konuklar, UEFA çalışanları ve misafirleri, sponsor firma yetkilileri ve tv ekibi çalışanları olacak.

“SADECE İNGİLİZLER DEĞİL DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEN MAÇ İÇİN GELECEKLER”

Demirören havadis Ajansı’na(DHA) mücadelenin kent ekonomisine katkısını değerlendiren İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Halil Korkmaz, “Biz bu tür organizasyonlara her vakit hazırlıklıyız.İstanbul’un kapasitesi çok yüksek.Dolayısıyla var haliyle İstanbul senelik 20 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayabilecek tek kapasiteye sahip. başka istikametten iki İngiliz takımı ve İngilizlerin futbolla var olan ilgileri belli ve inanılmaz tek şekilde futbolu takip ediyorlar.İstanbul’a İngiliz akını olacaktır.Bu tür müsabakaları Yalnızca İngilizler değil dünyanın değişik ülkelerinden futbol sevdalıları da izliyor.Hem İstanbul’un güzelliklerini görmek ayni vakitte da o anı yaşamak amaciyla İstanbul’da olacaklar” dedi.

“MAÇ GÜNÜ AÇIK sema STADYUMLARI OLUŞTURALIM”

mücadele bugünü İstanbul’da açık sema stadyumları oluşturulması gerektiğini ifade eden İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Halil Korkmaz, “Stadyumda 41 bin seyirci ama dışarıda da dahada çok seyirci olacak.Hem türk mali ayni vakitte da yabancıların o anı yaşayabileceği ortamlar oluşturmamız lazım. hatri sayilir büyüklükte meydanlarda ve alanlarda açık sema stadyumları açılırsa heyecan içinde taraftarlar mücadelesi izleyebilir” diye konuştu.

“GELECEKLERİN SAYISI 50 BİNİ GEÇER”

İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Halil Korkmaz, “Maç amaciyla geleceklerin sayısı 50 bini geçer. Zati bu tür etkinlikler aslında spor müsabakalarından ziyade dahada çok eğlence faaliyetleri dediğimiz etkinliklerdir” Diye konuştu ve ekledi: “Bu tip etkinlikler amaciyla yurttaslar değişik ülkeleri ziyaret ediyorlar. O ülkenin mutfağından, kültüründen faydalanıyorlar.Nihayetinde de mücadelesi da izleyip ülkelerine dönüyorlar. İstanbul amaciyla benim düsünceme göre bunun benzeri tek etkinliğin festival havasında geçeceğini umuyorum. mücadele döneminde Başka bir deyişle Ağustos döneminde İstanbul’da otellerin doluluk oranları çok tek sezon. Futboldan dahada diger tek şey bu maç. Müsabakaya katılan takımların kendisinin seyircilerinin yanı sıra da değişik ülkelerden dahada çok seyirci alacağını düşünüyorum.50 binin üzerinde mücadele amaciyla geleceklerini düşünüyorum.Oteller de çok sezon olması hasebiyle de benim düsünceme göre yüzde yüzün üzerinde doluluk yaşayacaktır”

“KENT EKONOMİSİNE MAÇIN 100 MİLYON EURO’DAN çok KATKISI OLACAK”

kent ekonomisine mücadelenin 100 milyon eurodan çok katkısı olacağının altını çizen Korkmaz, “Bu Yalnızca tek futbol müsabakasından diger mühim tek etkinlik.Bu faaliyetleri vatan dışında izleyen alıcı kitlesi A, A Plus değimiz tek kitle.Dolayısıyla 5 yıldızlı otellerimiz de konaklayacaklar. bu erken Ağustos ayında vasati 5 yıldızlı otel fiyatımız 600-700 Euro’ları buluyor.Yiyecek içecek ve alışveriş değdiğinizde her gelen müşterinin iki bin Euro’ya yakın konaklama ile birlikte kazanç harcayacağını düşünüyorum.Eğer bu erken vasati 50 bin kişi mücadele amaciyla gelirse bu Zati 100 milyon avro yapar.Dünyada 80’den çok ülkenin de mücadelesi canlı yayınlanacak olması da boğazın güzelliğinidünya izlemiş olacak. İstanbul’un müthiş tek tanıtımı olacak.” şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir