Ramazan ayında alınan kilolara dikkat!

  • 3 Months ago
  • 0

Bu sene de Ramazan Ayı’nın yaz dönemine eşit gelmesi ile birlikte oruç tutma süresi uzunca oldu. uzunca süre aç kalma neticeninde da iftarda orucunu açanlar Ne yazık ki çok yemekten kendini alıkoyamadı. bunun için bağlı olarak kilo alımları yaşayan insanlara hemide aldığı kiloları verme ayni vakitte da ramazan sonrası tekrar hergün beslenme programlarının dahada sıhhatli olması ile alakalı tavsiyelerde bulunan İstanbul Esenyurt Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Muhsin Öztürk aynı zamanda dahada çok devinim edilmesi, egzersizin yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

“Asıl mesele bayramda başlıyor”

Bayram ile birlikte aşırı yeme alışkanlıklarına ayni ritimde devam edilmemesi ve oruç zamanındaki aç kalma saatlerinde mideye ani yüklenilmemesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Muhsin Öztürk, “Beslenmenin düzenlenmesi, savunucu sağlık çalışmalarının başında geliyor. tek ay süresince oruç tutuldu ve bu oruç sürecinde de itinali tek beslenme yapıldı. ama az yedik diyemiyoruz. Günler uzunca olduğu amaciyla uzunca süre aç kalındı ve bu sebeple de iftarda çok fazla besin alınmasıyla birlikte sindirim sistemine yüklenme mevzubahis oldu. Bayram ile birlikte tek ay süresince aç kaldığımız saatlerde yemeye başlayacağız. Asıl mesele de burada başlayacak diye düşünüyoruz. Vücudun kendini ayarladığı ve midenin boş kaldığı, sahurda yenilen yiyecekleri mide ağır ağır sindirip Deşarj olduğu ortam artık olmayacak. Dolayısıyla bunun için vücudun adapte edilmesi, geçiş sürecinin kolayca ve sıhhatli tek şekilde gerçekleşmesini sağlamamız lazım. Bunu da her vakit öneri ettiğimiz benzeri her şeyden evvel az ve kontrollü yiyeceğiz. Bayramda önümüze konulan porsiyonların yarısını yemeğe çalışacağız. Bizim kültürümüzde ikramlar çok değerlidir ve bu ikramları reddetmeme benzeri tek alışkanlığımız var. Bu perişan tek şey değil ama fazlaca yiyeceği vücudumuza aldığımızda harcadığımızdan çok enerji alımından dolayı bu bizim sağlığımızı ağırbaşlı derecede tehlikeye sokacaktır. bu sebeple az yiyip, sıcak tek mevsimde olduğumuz amaciyla de sıvı tüketimini ihmal etmemeliyiz” dedi.

Şerbetli adina sütlü tatlılar…

Bayramda tüketilen tatlı çeşitlerine ve nasıl olması gerektiğine de değinen Muhsin Öztürk, “Bayramlarda tatlı ikram ediliyor. Tatlı demek aynı zamanda karbonhidrat demek. Bu da çok fazla enerji alımı demek oluyor. Sonrasında vücudumuzda yağ olarak birikmesi, insülin metabolizmamızı zorlaması, karaciğerimizi, midemizi ve bağırsaklarımızı da yorması laf konusu. bütün bunlara dikkat ederek tatlı alımını sınırlamamız gerekiyor. elbet ki de tatlılar arasında da seçenek yapmamız lazım, yağda kızarmış şerbetli tatlılar adina sütlü tatlılar seçenek edilirse dahada sıhhatli olur. Yaz mevsimi olduğu amaciyla de dondurmaları da ekstradan tüketebilirsiniz. ama tekrar de bunları da az miktarda tüketilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Hareket ve egzersiz şart!

Son olarak da Yalnızca beslenmenin düzene girmesi değil aynı zamanda dahada çok devinim edilmesi ve egzersiz yapılması gerektiğinin altını çizen Öztürk, “Beslenmemin yanında netlikle devinim ve egzersizi de öneriyoruz. ilmi çalışmalar Yalnızca hareketsiz hayat sürdüklerinden dolayı insanların can verdiğini söylüyor. hergün yasamda doğal olarak iş Emelli yaptığımız hareketler egzersiz olarak sayılmıyor. Özel olarak ritmik yürüyüşler, spor salonunda veyahut açık havada yapılan hareketler, hanemizde sade tek şekilde onar dakika yaptığımız kültür fizik hareketlerini hiç olmazsa itinali olarak yapmalıyız ki gerçekleştirdiğimiz doğru beslenme düzeni tek anlam taşısın” diyerek sözlerini tamamladı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir