Bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte 2019 il il bayram namazı saatleri

Elindekilerin değerinin anlaşıldığı, yok hissinin tadıldığı Ramazan ayı derhal peşinden İslam aleminin coskuyla beklediği bayram geldi, çattı. Milyonlarca vatandaş, bayram sabahı dini vazifelerini adina getirmek amaciyla bayram namazı saatlerine bakıyor. dört Haziran Salı gününe eşit gelen Ramazan Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? 2019 kent il Ramazan Bayramı zamanları sizler amaciyla derledik. İşte bütün detaylar…

BAYRAM NAMAZI SAATLERİ 2019

İstanbul: 06.13

İzmir: 06.27

Ankara: 06.01

Antalya: 06.16

Muğla: 06.25

Diyarbakır: 05.36

Gaziantep: 05.49

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ

RAMAZAN BAYRAMI NE vakit SONA ERECEK?

30 vakit süre gelen ramazan ayı 6 Mayıs 2019 tarihinde başlayıp üç Haziran 2019 tarihinde arefe bugünü sona erecek. dört Haziran 2019 – 5 Haziran 2019 – 6 Haziran 2019 tarihinde üç vakit sürecek var olan Ramazan bayramı kutlanacak.

BAYRAM NAMAZI ne türlü KILINIR?

1) Cemaat düzgün sıralar hâlinde imamın arkasında bulunur ve ‘Niyet ettim Allah rızası amaciyla Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama’ diye niyet eder.

2) İmam ‘Allahü Ekber’ deyip ellerini yukarıya kaldırınca¸ cemaat de imamın peşinden ‘Allahü Ekber’ diyerek ellerini yukarıya kaldırıp bağlar.

3) hemide imam¸ ayni vakitte da cemaat saklıca ‘Sübhâneke’yi okur. Bundan ardindan üç defa tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: İmam çok sesle¸ cemaat da onun peşinden saklıca ‘Allahü Ekber’ diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp ardindan aşağıya salıverirler. Burada kısa tek vakit durulur.

İkinci Tekbir: İkinci kez ‘Allahü Ekber’ denilerek eller yukarıya kadırılıp tekrar aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu civarindan durulur.

Üçüncü Tekbir: ardindan tekrar ‘Allahü Ekber’ denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan ardindan imam¸ saklıca ‘Eûzü-Besmele’¸ açıktan Fatiha ve tek sûre okur. (Cemaat tek şey okumaz¸ imamı dinler.)

5) Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rek’at:

6) İmam saklıca Besmele¸ açıktan da Fatiha ve tek sûre okur. Sûre bitince imam çok sesle¸ cemaat da içinden (birinci rek’atta olduğu gibi) üç defa dahada tekbir alır¸ üçüncü tekbirden ardindan eller bağlanmadan¸ dördüncü tekbir ile rükûa varılır ardindan da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta¸ imam ve cemaat¸ ‘Ettehiyyatü¸ Allâhümme salli¸ Allâhümme bârik ve Rabbenâ âtina…’ duasını okuyarak evvel sağa¸ ardindan sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan ardindan hutbe okunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*