Akaryakıtta yansımayan indirim

  • 5 Months ago
  • 0

EPGİS’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, “4 Haziran tarihinde olabilitesi çok olmak üzere benzinde 30, otogazda 20, motorinde 13 kuruş/litre indirim gerçekleşmiştir. var uygulama var olan Eşel Mobil Sistemi gereği indirim oranı civarindan ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında farklık olmayacaktır” denildi.

Bu indirimlerle motorin yakit ve otogazda ÖTV’nin azaltılması yoluyla zamların tüketiciye yansımasının önüne geçen eşel mobil sisteminde motorin, yakit ve otogazda destekler sıfırlandı.

EPGİS’den yapılan 2. açıklamada, “4 Haziran tarihinde olabilitesi çok olmak üzere benzinde 9, otogazda 12 kuruş/litre pompa fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir” denildi.

Motorinde eşel mobil ile karşılanan ÖTV miktarı geçtiğimiz hafta yapılan iki indirimle 40 kuruştan 13 kuruşa gerilemişti.

Eşel mobil sisteminin TL’deki kıymet kayıpları ile birlikte Mart ayından bu yana kademeli olarak uygulanmaya başlamasıyla birlikte, akaryakıtta 27 Mayıs’a civarindan hükümet tarafından karşılanan tahmini vergi 1.32 milyar Lira idi.

Eşel mobil sistemi otogazda Mart ortasından itibaren, yakit ve motorinde ise Nisan ortasından bu yana tekrar uygulanmaya alınmıştı.

Akaryakıt fiyatlarında 2018 Mayıs ayı ortasında eşel mobil sistemine geçilmiş, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) destekleriyle zamlar fiyatlara yansıtılmamıştı. ÖTV destekleri benzinde Kasım ayı başında, motorinde Kasım ayı sonunda, otogazda ise Aralık ayı başında sıfırlanmıştı.

Eşel mobil sistemi ÖTV’nin azaltılması yoluyla gerçekleştirildiğinden bütçede alakalı istikbal kaleminde düşüşe neden oluyor. geçen sene sistemin başladığı Mayıs ayından en yoğun etkilerin sona erdiği Kasım ayı ortasına civarindan devletin feragat ettiği ÖTV meblağı 8.3 milyar Lira olmuştu.

REUTERS

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir