Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi en gelişmiş 10 ekonomiye getirmeden bize dinlenmek haram…

  • 7 Months ago
  • 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de tek Mayıs etkinliğinde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Ülkemizdeki toplaminda işçi sayısının yüzde 1’ini dahi temsil etmeyen bazı marjinal yapıların işçilerin yerine ahkam keserek işçilerin huzurunu bozmasının önüne geçtik. Artık işçilerimizin arkasına sığınamıyorlar. Bizim işçilerimiz vatanına, milletine, değerlerine saygılı tıpkı 15 Temmuz gecesinde olduğu benzeri gerektiğinde canını vermekten sakınmayan kardeşlerimizdir.

“İETT İŞÇİLİĞİNDEN CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNE GELDİM”

İşçilerimizin alın terini kendisinin ideolojik istismarlarına karşı dimdik durarak bozduk. nihayet 10 senedir ülkemizdeki bütün işçi konfederasyonlarımızla, sendikalarımızla, başka işçi kardeşlerimizle hep birlikte tek Mayıs’ı mananına ahenk gösteren olarak kutluyoruz. Daha önceki dönemin perişan görüntülerini Tamamiyle arkada bıraktık. Kavga, gürültü, şu, bu derhal hemen hiç yok. Belli kesim netlikle ortalığı karıştırmak isteyecektir. Artık milletimizin bunlara en minik tek itibarı kalmamıştır. İETT’de işçi olarak yasama başlamış Cumhurbaşkanlığı görevine civarindan gelmiş tek kardeşinizim. Bu bakımdan tek Mayıs’ı kendisinin hususi günüm olarak görüyorum.

“ADALETİN OLMADIĞI YERDE ZULÜM VARDIR ZULÜM KÜFÜRDÜR”

Bizde derhal hemen bin senelik tek birikim laf konusudur. İş olmazsa işveren olmaz. İşçi olmazsa da iş olmaz. İş, işveren ve işçi arasındaki bu birbirinin dahil kismina geçmiş ilişkiyi dikkate almayan yaklaşımlardan hayırlı tek gelişme çıkmaz. Kalkınmayı toplumun bütün kesimlerinin orantılı gelişmesi olarak görüyoruz. Adaletin olmadığı tek yerde zulüm vardır. Zulüm ise bizim inancımızda küfre eşdeğerdir. Zira Rabbimiz insanların eşyalarını Başka bir deyişle esya ve ücretlerini yoksun vermeyin buyuruyor. Peygamber efendimiz, işçiyi çalıştırıp da hakkını ödemeyenlerin kıyamet bugünü hasmıyım, ifadesini buyuruyorlar.

“SENDİKALARI art BAHÇELER HALİNE GETİRMEYE İZİN VERMEYİZ”

Sosyal barışı batı çatışma üzerinden biz ise uzlaşmaya dayalı olarak inşa etmeyi esas alırız. Her alanda olduğu benzeri çaba ile alakalı da adaletin tesisi amaciyla çalıştık, ugras ettik. Üretim ile alın terini, kapital ile emeği birbirinden ayırmıyoruz. 31 Mart seçimlerinin derhal peşinden bazı belediyelerde sendika azalarina veyahut işe giriş tarihine bakılarak ayrımcılık yapıldığına, Hem de insanlarımızın işiyle aşıyla oynandığına değin üzücü haberler alıyoruz. Bu tür ayrımcılığı meşrulaştırmak amaciyla Bir hayli yalana ve çarpıtmaya başvuruluyor. Bu baş 28 Şubat kafasıdır. Birileri bu kafayı hortlatmaya çalışıyor. Biz hiçbir sendikaya kendisinin art bahçemiz olarak bakmadığımız benzeri kimsenin de sendikaları art bahçesi haline getirmesine müsaade etmeyiz.

“ASGARİ ÜCRETİ NOMİNAL OLARAK YÜZDE 1000 ARTTIRDIK”

Hükümete geldiğimizde demokraside, ekonomide, çalışma hayatında ağırbaşlı problemleri kucağımızda bulduk. Çalışanlarımızın sorunlarının çözümünü önceliklerimiz arasına aldık. halk ve hususi sektörde işçi alımları hatri sayilir büyüklükte ölçüde durmuştu. Taşeron uygulaması sömürü haline getirilmiş çalışma barışı bozulmaya surat tutmuştu. mecburi tasarruf ve ev edindirme isimi altında çalışanlardan kesilen paraların akıbeti belli değildi. İş sıhhati güvenliği uygulamaları sözü dahi edilmeyen lüks olarak görülüyor. derhal kolları sıvadık ve bütün bu problemleri teker teker çözecek adımları attık. minimum ücreti nominal olarak takriben yüzde 1000 reel olarak yüzde 145 yakın oranda arttırdık.

“MEMURLARA TOPLU SÖZLEŞME HAKKI BİZİM DÖNEMİMİZDE GETİRİLDİ”

Kamuya hizmet veren taşeronda çalışan işçilerin bütün haklardan yararlanmasını saglamak ettik. 950 bin işçiye kadro vererek meselesi kökten çözdük. Kayıt dışı çalışma meselesi Tamamiyle çözülememiş olsa da derhal hemen iki kata yakın iyileşme sağlanmıştır. Memurlara toplu sözleşme hakkı bizim dönemimizde getirilmiştir. İş sıhhati ve Güvenliği tek reform mahiyetindedir. yasamsal güvenlik kurumlarını tek çatı altında toplayarak herkesin aynı kalitede hizmet alabilmesini saglamak ettik. vuruş döneminin kalıtı var olan kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek ayrımcı ve baskıcı uygulamalara nihayet verdik. Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte gücü milletimizin birliği ve beraberliğidir. Bugüne civarindan ülkemize ve milletimize baz alinarak bütün saldırıların üstesinden bu sayede gelmeyi başardık.

“REFAH SEVİYESİNİ ARTTIRMADAN BİZE DİNLENMEK HARAMDIR”

Kim olduğumuzu, nereden nereye gittiğimizi unutmazsak kime bize diz çöktüremez, teslim alamaz. Gerektiğinde hep birlikte kol kola girip 82 milyon olarak birlikte yürüme istemini alana koyabilmeliyiz. Türkiye’nin 2023 amaçlari bunun benzeri tek ehemmiyete sahiptir. Ne vakit memleket ve millet olarak bu hedeflerimizi duyuru ettik, ulaşma kararlılığını alana koyduysak o günden beri başımız beladan kurtulmuyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, hedeflerimizden vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizin dünyanın en hatri sayilir büyüklükte 10 hatri sayilir büyüklükte ekonomisi haline getirmeden, vatandaşımızın refah seviyesini arttırmadan bize durmak, dinlenmek haramdır.

 

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir