Cenaze Namazı Kılıp Alana Giren Antikapitalist Müslümanlar: Allah, Ekmek, Özgürlük

Antikapitalist Müslümanlar, bu sene da tek Mayıs’ta yerini aldı. 1977 yılındaki tek Mayıs’ta öldürülenler amaciyla gıyabi cenaze namazı kılan grup, Mülk Allah’ındır pankartıyla yürüdü.

tek Mayıs çaba ve Dayanışma bugünü bütün yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Çeşitli gruplar, tek Mayıs çaba ve Dayanışma Günü’nü kutluyor.

7 YILLIK GELENEK

Antikapitalist Müslümanlar, 2019 tek Mayıs’ında da geleneğini bozmadı. 7 sene evvel başlayan anane tekrar ayni ritimde devam etti ve grup, Fatih Camii’nde toplandı. Antikapitalist Müslümanlar, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden bütün emekçiler amaciyla gıyabi cenaze namazı kıldı.

“MÜLK ALLAH’INDIR”

Grup, dahada ardindan Saraçhane Parkı’nda medya izahı yaptı. “Allah, ekmek, özgürlük” sloganlarının atıldığı kortejde, “Mülk Allah’ındır” pankartı tutuldu. Antikapitalist Müslümanlar, Bakırköy’deki kutlamaya gitmek amaciyla yola çıktı.

İSTANBUL’DA tek MAYIS

taksim mahallesi Meydanı’na çıkan yollar araç trafiğine kapatılırken, alanda güvenlik önlemleri alındı. erken işe gitmek isteyenler zabita engeliyle karşılaştı. Vatandaşlar uzunca süre polisleri inandirma etmeye çalıştı. Bir takım vatandaşlar iş yerlerine gidemeyince evinin yolunu tuttu, bazıları ise değişik güzergahlardan iş yerlerine erişmeye çalıştı.

Yolların kapatılması hasebiyle yabancı turistler zorluk yaşadı. Otellerine gitmek amaciyla zabita arama noktasından geçmek istek eden turistlerin üzerinde ve bavulları tek tek arandı. Otellerinden havalimanına gitmek istek eden turistler ise araç bulamadı. Bavullarıyla Dolapdere istikametine giden turistler uzunca süre yürümek zorunda kaldı.

TAKSİM’E GİRMEK İSTEDİLER

Her tek Mayıs’ta olduğu benzeri bu sene da Bir takım gruplar Taksim’e yürümek istedi. Beşiktaş ve Şişli kazasinda Taksim’e çıkamay çalışan gruplar ile zabita arasında gerginlik yaşandı. Beşiktaş kazasinda Barbaros Bulvarı’ndan meyda doğru slogan atarak ilerleyen gruplar, alanda güvenlik tedbiri alan çevik güç ekipleri tarafından durduruldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*