Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması’nın sonuçların açıklandı

  • 4 Months ago
  • 0

Türkiye’deki alicilarin besin kaybına yollar açan algı ve davranışlarını kesinlestirmek emeliyle besin Güvenliği Derneği tarafından Nielsen Araştırma Şirketi’ne yaptırılan ve 26 şehirde 18-65 ıslak arası bin 545 kişi ile görüşerek gerçekleştirilen “Gıda Kaybı ve yafta Okuma Araştırması” yayınlandı.

Gıda Güvenliği Derneği’nin “Gıda Kaybı ve yafta Okuma Araştırması”na göre hanelerde en çok atığa dönüşen besin ürünleri yüzde 42 ile sebze ve meyve, yüzde 41 ile süt ve süt ürünleri olarak görülüyor. Ekmek ile alakalı ise alicilarin göstermiş olduğu yasamsal duyarlılık hasebiyle alicilarin yüzde 87’si bayatlayan ekmekleri atmak adina değerlendirmeye çalışıyor.

Türkiye’deki alicilarin besin kaybına yollar açan algı ve davranışlarını kesinlestirmek emeliyle besin Güvenliği Derneği tarafından Nielsen Araştırma Şirketi’ne yaptırılan ve 26 şehirde 18-65 ıslak arası bin 545 kişi ile görüşerek gerçekleştirilen “Gıda Kaybı ve yafta Okuma Araştırması” yayınlandı.

Araştırmada alinan bulgulara göre, tüketiciler nihayet Tüketim Tarihi (STT) ve önerilen Tüketim Tarihi (TETT) arasındaki farkı çok net bilmiyor.

Tüketicilerin yüzde 86’sının nihayet Tüketim Tarihinin (STT) ne manaya geldiğinin bildiği, fakat bu oranın önerilen Tüketim Tarihi (TETT) amaciyla yüzde 26’ya düştüğü görülüyor.

TÜKETİCİLERİN YÜZDE 41’İ PLANSIZ ALIŞVERİŞ YAPIYOR

Araştırmaya alana konulduğu üzere, tat, koku ve görünüşüne bakılarak rastgele tek mesele tespit edilmediği takdirde, önerilen Tüketim Tarihi geçen gıdaları tüketmek sağlık açısından riskli olmasa da alicilarin yüzde 72’si hanelerinde önerilen Tüketim Tarihi (TETT) geçmiş besin ürünü gördüklerinde bu gıdaları çöpe attığını ifade ediyor.

Gıda Kaybı ve yafta Okuma Araştırması, alışveriş eğilimleri üzerinde de birtakım veriler sunuyor. bunun için göre, hanelerin yarısı haftada iki veyahut dahada sık besin alışverişi yaparken, vasati tek ev haftada 2.4 defa besin alışverişi yapıyor.

‘Alışveriş listesi yapar mısınız’ Sualinin sorulduğu alicilarin yüzde 59’unun evvelce alışveriş listesi yaptığı, listesinin dışına çıkmayanların oranının ise yüzde 37 olduğu bildirildi.  Öte yandan, alicilarin yüzde 41’nin ise liste yapmadan plansız alışveriş yaptığı kaydedildi. 

TARİH BİLGİLERİ ANLAŞILIR BULUNMUYOR

Araştırmada, besin paketlerinin üzerinde en çok incelenen bilginin yüzde seksensekiz ile “Son Tüketim Tarihi/ önerilen Tüketim Tarihi” olduğunu, ama alicilarin yüzde 62’sinin besin etiketlerindeki tarih bilgilerini anlaşılır bulmadığını belirlendiği açıklandı.

Tarih bilgisinin anlaşılır olmasının önündeki en hatri sayilir büyüklükte engel olarak yüzde 55 ile “paketin üzerindeki rakamların okunaklı olmaması veyahut dahil içe geçmesi” öne çıkarken, araştırmaya katılanların yüzde 42’sinin verilerin paket üzerinde basit bulunamamasını, yüzde 42’sinin rakamların silik olmasını ve yüzde 38’inin de pakette çok sayida tarihin yer almasını baş karıştırıcı bulduğu belirtiliyor.

Tüketicilerin paket üzerinde bilgilerini en çok okuduğu gıdaların ise yüzde 83 ile süt ve süt ürünleri, yüzde 64 et ve et ürünleri ve yüzde 55 ile dondurulmuş ürünler olduğu vurgulandı.

EN ÇOK kitir MEYVE VE SEBZE ATILIYOR 

Araştırma neticeleri hanelerde en çok atığa dönüşen besin ürünlerini de alana koydu. bunun için göre, evlerde en çok çöpe atılan gıdaların başında yüzde 42 ile kitir meyve ve sebze, yüzde 41 ile süt ve süt ürünleri yer alıyor.

Tüketiciler besin ambalajlarından çoklukla cam ve toprak kaseleri hanede değerlendirirken plastik ambalajları ise çöpe atıyor. ama art dönüştürülebilir atıklar amaciyla alicilarin Yalnızca yüzde 33’ü art dönüşüm noktalarını kullanıyor.

Gıdaları dahada uzunca süre gizlemek amaciyla 10 haneden 3’nde ise devamlı ve sıklıkla hanede konserve yapıldığı açıklanırken, ekmekte ise besin kaybının önlenmesi istikametinde yasamsal duyarlılık ve farkındalık oluştuğu belirtildi.

Bu sayede hanelerin yüzde 87’sinin bayatlayan ekmekleri çöpe atmak adina değerlendirmeye çalıştığı vurgulandı.

GIDA KAYBINI ÖNLEYECEK ÇÖZÜMLERE ates benzeri BAKILIYOR 

Araştırmada, marketlerde oluşan besin kaybını azaltabilecek çözümler üzerinde de duruluyor.

Bu doğrultuda, tüketicilere, besin kaybını önlemeye baz alinarak hangi ürünlerin ayrı tek reyonda ve dahada ahenk gösteren ücrete satılabileceği sorulduğunda yüzde 57 ile şekli bozuk ama tüketilebilir kitir meyve ve sebzelerin öne çıktığı açıklanıyor. Bunu yüzde 40 ile nihayet tüketim tarihi yaklaşmış ürünler takip ediyor. 

Ayrıca, her 5 kişiden 1’inin, özelikle hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra, malzemenin artması hasebiyle oluşacak besin kayıplarının da önüne geçebileceğini düşünerek sofrada kullanılacak bütün malzemelerin temizlenmiş olarak düşük gramajda veyahut tek öğünlük porsiyonlarda satılmasına sıcak baktığını belirtiyor.

Gıda Güvenliği Derneği’nden yapılan açıklamada, besin israfının önüne geçmek tüketicilere 10 maddelik tek yollar haritası sunuldu. bunun için göre, israfın önüne geçmek yerine şu tavsiyelerde bulunuluyor;

1. Alışverişe çıkmadan evvel tek alışveriş listesi yapın.
2. Listenize bağlı kalın ve ihtiyacınız civarindan alın.
3. Raf geçerliligi kısa var olan gıdaları, için vakit içinde tüketmeyecekseniz almayın.
4. Alışveriş yaparken; et, kanatlı ve balık grubunu en nihayet alın.
5. Buzluğa koyacağınız eti kullanacağınız büyüklüklerde paketleyip dondurun ve yükselen gıdaları nasıl donduracağınızı öğrenin.
6. Buzdolabınızın sıcaklığını ve buzlanmasını sık sık denetim edin.
7. Buzdolabınızı devamlı düzenleyerek, uzunca müddettir bekleyen gıdaları tüketmek amaciyla öne alın.
8. Yumuşamış meyve ve sebzeler bozulmadıkça atmayın, değerlendirin.
9. Pişmiş sebzeleri değerlendirin. Onları çorba, püre veyahut salatalarda kullanın.
10. Yemekleri minik porsiyonlar şeklinde ısıtıp, servisini yapın.

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir