Dolar, faiz kararı sonrası 5.98 üzerini gördü

  • 4 Months ago
  • 0

Dolar kuru Bir gün evvel ABD’nin İran yaptırımları hasebiyle 8 ülkeye tanıdığı dışalım muafiyetini kaldıracağını açıklamasıyla, yakit fiyatlarına bağlı olarak yükseldi.

Piyasaların kapalı olduğu dönemde 5.80 – 5.85 arasında el değiştiren dolar/TL 5.89’u aşarak vakit içinde 15 Ekim’den bu yana maksimum vakit içi seviyeyi gördü.

Dolar endeksi de ABD’den gelen iyimser evvel çeyrek rakamlarıyla değerlendi ve 95 – 97 nokta arasındaki hareketini kırararak 100 seviyesine doğru hareketine başladı. Bir gün evvel 97.66’da var olan dolar endeksi (DXY) bu erken 98 nokta üzerinde.

Tüm gelişmekte var olan memleket paraları haberlerle birlikte düşerken Lira cephesinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile ilişkiler ve İstanbul seçimlerine ait belirsizliğin satış baskısı yaratmaya ayni ritimde devam ediyor.

Piyasalar S-400 konusunu ve YSK’nın incelediği itirazlara ait kararları izlemeye ayni ritimde devam ederken bugünün gündemi ortada Bankası’nın nema kararı. TCMB kazanç Politikası heyeti (PPK) bu erken toplanarak şu vakit yüzde 24 var olan politika faizine ait kararını açıklayacak.

25 Nisan bugünü dolar kuru, TCMB’nin nema kararı öncesi 5.8870 TL’den el değiştirerek başlarken, 5.9020’yi görerek 5.90 üzerini test etti.

Merkez Bankası’nın nema kararı öncesi 5.89 var olan dolar/TL, politika faizinin yüzde 24’te sabit tutulmasının derhal peşinden 5.95 Lira üzerini gördü ve 5.9805 ile nihayet 6 ayın maksimum seviyesine ulaştı. avro 6.65 ve sterlin ise 7.70 üzerine kadar çıktı.

Merkez Bankası PPK notlarında “ek sıkılaştırma” ifadesinin çıkarılması dikkat çekti

FED’in sene başında şahin duruştan güvercine geçerek nema artırmayı ve bilançoyu daraltmasıyla borsalar tekrar yükselişe geçmiş ve dolar tek nebze gevşeyerek gelişen memleket piyasalarında da nema indirimi bekleyişi başlamıştı.

Analistler sene başında TCMB’nin enflasyonda ağırbaşlı tek düşüş gördüğü halde sene 2. çeyreğinde 600 baz puana civarindan nema indirimi belirtiyordu ama Bloomberg HT’nin yaptığı nihayet ankete göre beklenti 400 baz puana civarindan indi. Reuters anketindeki beklenti ise 250 baz puan. Bugünkü PPK toplantısında ise nema indirimi öngörülmüyor ve politika faizinin yüzde 24’te kalacağı olasılık ediliyor. 

Uzmanlar, kurda Bir gün evvel itibarıyla yukarıya yönlü devinim gördüklerini belirterek, Fitch’in döviz rezervlerinin gerilemesi ve seçenek belirsizliğine atıfta bulunduğu değerlendirmesinin TL’yi baskıladığını söylüyor. Değerlendirmede dikkat cazip tek başka nokta da TCMB’nin politika faizini gevşetecek Bir hayli alanı olmadığının vurgulanması.

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir