Yılda 20 milyon turist gelen Venedik’e girişler ücretli oluyor

  • 7 Months ago
  • 0

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro onuncu hafta içinde yaptığı izahta tek Mayıs’tan bu yana şehre girişler amaciyla hergün üç avro ücret alınacağını duyurdu. Brugnaro, istikbal seneden itibarense bu fiyatın 10 Euro’ya civarindan çıkacağını söyledi.

BBC’den Övgü Pınar’ın haberine göre, Venedik Belediyesi’nin asagi kurulunda onuncu hafta içinde onaylanan projenin üst kurulda da onaylandıktan ardindan uygulanmaya başlaması bekleniyor.

Giriş ücreti uygulamasına Venedik’in tarihi kent merkezi ve Çevrenindeki adalar dahil olacak. Venedik’te yaşayanlar, eğitim görenler ve bu bölgelerdeki otellerde kalanlardan ise bu ücret alınmayacak.

Halen Venedik de dahil olmak üzere İtalya’nın Bir hayli şehrinde otellerde konaklayanlardan “turist vergisi” alınıyor. tertemiz uygulamayla ise Şehirde konaklamayan ama günübirlik giriş yapanlardan da ücret alınacak.

450 EUROYA civarindan kazanç CEZASI

Bu sene amaciyla üç avro olarak için giriş ücreti, tek ocakta 2020’den bu yana yolcu dönemine göre 6-10 avro arasında değişecek.

Bu ücreti ödemedikleri belirlenenlere ise 100-450 avro arası karar kesilebilecek.

Belediye Başkanı Brugnaro, 2022’den bu yana de şehiri ziyaret etmek isteyenlerin sanal ortamda rezervasyon yaptırması gerekeceğini iletti ama bu tasarının detaylarını açıklamadı.
‘Yaşayan ve yaşanabilir tek kent’

Venedik sehrindeki Ca’ Foscari Üniversitesi’nin geçen sene yaptığı tek araştırmaya göre Venedik’e senede 28 milyon civarı turistin gittiği hesaplanıyor.

Ancak araştırmacılar şehrin kapasitesinin 19 milyon turistle sınırlı olduğunu, bu limitin üstüne çıkılmasının turizmi tek mesele haline getirdiğini belirtiyor.

Venedik Belediye Başkanı Brugnaro da giriş ücreti projesinin Venedik’i “yaşayan ve yaşanılabilir tek kent” olarak muhafaza etmek emeli taşıdığını söyledi. Brugnaro, bu projeyle elde edilen gelirin temizlik ve bakım masrafları amaciyla kullanılacağını ve şehrin sakinleri amaciyla dahada yaşanılabilir vaziyete geleceğini belirtti.

Ancak Venedik’e girmek amaciyla ücret ödenmesi fikri aralarında Turizm Bakanı’nın da olduğu Bir takım kesimlerden reaksiyon çekti. Turizm Bakanı Gian Marco Centinaio, giriş ücreti tasarınını “işe yaramaz ve zarar veren tek tedbir” diye niteledi ve “Turist kovucu tek memleket mi olmak istiyoruz?” diye itiraz etti.

İtalyan basınındaki Bir takım haberlerde de Venedik’in bu uygulamayla tek müzeye dönüşeceği yorumu yapıldı.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir