İspanya ile Katalonya arasında diyalog girişimi başlamadan bitti

  • 5 Months ago
  • 0

Başbakan Yardımcısı ve hükümet Sözcüsü Carmen Calvo, bakanlar heyeti toplantısının derhal peşinden Medyaya yaptığı açıklamada, Katalonya özerk yönetiminin, bağımsızlık amaciyla referandum isteginde ısrar etmesinden dolayı diyalog masası girişiminin sonlandırıldığını duyurdu. Ayrılıkçı Katalan politikacilarin diyalog masası amaciyla koşul koyduğu “kendi geleceğine karar veme hakkının” hükümetin al çizgisi olduğunu belirten Calvo, “Bu hükümet Katiyen kendisinin geleceğine karar veren tek referandumu onay etmeyecek. Katalonya’daki siyasi vaziyetten çıkış, haklar devleti ve demokrasi içinde olmalıdır” dedi.

“REFERANDUMU onay ETMEYECEK”

Calvo, her şeye karşın “hükümetin havlu atmayacağını, ayrılıkçı Katalan siyasi partilerle diyalog arayışını sürdüreceğini” söyledi. Başbakan Pedro Sanchez de Twitter hesabından yaptığı izahta “Bu hükümet Katiyen kendisinin geleceğine karar veren tek referandumu onay etmeyecek. politika amaciyla bütün köprüleri kurabilmek amaciyla çalışıyoruz. İspanya hükümetinin Katalonya amaciyla önerisi bu: birlikte yaşam, diyalog ve yasa. Anayasa.” ifadelerini kullandı.

Diğer istikametten Katalonya özerk idaresi hükümeti reis Yardımcısı Pere Aragones, sosyalist hükümeti “muhalefetteki sağ partilerin baskısından dolayı diyalog masasından vazgeçmekle” suçladı. Aragones, İspanya Başbakanı Sanchez’in Katalonya sorununa çözüm ile alakalı “cesaret gösteremediğini” argüman etti. aynı zamanda Calvo ile Aragones arasında gsm telefonundan Whatsapp yazışması Katalonya basınına sızdırıldı. İspanya Başbakan Yardımcısı Calvo’nun Medyaya İzah yapmadan 15 dakika evvel Aragones’e gönderdiği nihayet iletide “Bunun tek hayır mananına geldiğini anlıyorum. Bol şanslar.” diye yazdığı belirtildi.

İspanya’da 8 aydır iktidarda var olan sosyalist azınlık hükümeti, 2019 hükümet bütçesine destek bulmak ve Katalonya sorununda çözüme baz alinarak tek adım atabilmek amaciyla iki vakit evvel “diyalog masası” girişimini alana atmıştı. Katalonya’daki ayrılıkçı siyasi partiler ile İspanya’da iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) arasında oluşturulacak diyalog masası amaciyla tek koordinatör atanacağı açıklanmıştı. Daha düşünce aşamasındayken sonlanan diyalog masası girişimi sonrasında azınlık hükümetinin 2019 hükümet bütçesinin mecliste kabulü amaciyla ihtiyacı var olan ayrılıkçı Katalan siyasi partilerin desteğini almaması ve ülkenin acele seçime gitmesi bekleniyor.

Başbakan Yardımcısı Calvo da bu olasılıkla alakalı yöneltilen tek soruya, 2019 hükümet bütçesinin meclisten geçmemesi seklinde “azınlık hükümetinin ömrünün kısa olacağı” Cevabını verdi. İspanya’da muhalefetteki sağ görüşlü partiler, diyalog masası girişiminden dolayı Başbakan Pedro Sanchez’i “vatan haini” duyuru ederek, ülkede acele seçenek duyuru edilmesi çağrısı yapmıştı. Sağ görüşlü partiler sektör bugünü Madrid’de “İspanya’nın birliği amaciyla derhal acele seçim” başlığı altında çok geniş katılımın öngörüldüğü tek gösteri yapacak.

KATALONYA’DAKİ SÜREÇ

İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanmasına karşın Katalonya’da tek Ekim 2017 tarihinde yapılan kanun dışı bağımsızlık referandumu ve 27 Ekim 2017’de Katalonya parlamentosunda onay edilen tek taraflı bağımsızlık deklarasyonu sonrasında Daha önceki Katalonya özerk yönetim hükümeti başkanı Carles Puigdemont ve 6 Daha önceki Katalan siyasetçi İspanya dışına kaçmıştı.

İspanya’da var olan maznun Katalan politikacilardan 9’u tutuklu, 3’ü de şartlı hür var olan 12 kişinin yargılanmasına Madrid’deki çok Mahkeme’de 12 Şubat’ta başlanacak. Sanıklar ile alakalı Savcılık, İspanya hükümeti yerine dava açma yetkisi var olan “Hükümet Avukatlığı” müessesesi ve aşırı sağcı Vox partisi tarafından istek edilen ayrı ayrı karar talepleri bulunuyor.

Savcılık devlete karşı ayaklanma suçundan Daha önceki Katalonya reis Yardımcısı Oriol Junqueras amaciyla 25 yıl; Daha önceki Katalonya Meclis Başkanı Carme Forcadell, Daha önceki Katalonya Meclis Divanı Üyesi Jordi Sanchez ve bağımsızlık yanlısı Omnium Cultural isimli sivil cemiyet örgütünün Daha önceki başkanı Jordi Cuixart amaciyla 17’şer yıl; Daha önceki Katalonya Bölgesel İşler Bakanı Josep Rull, Daha önceki Katalonya Çalışma, yasamsal İşler ve Aile Bakanı Dolors Bassa, Daha önceki Katalonya Başkanlık Ofisi Bakanı Jordi Turull, Daha önceki Katalonya İçişleri Bakanı Joaquim Forn ve Daha önceki Katalonya Dışişleri Bakanı Raül Romeva amaciyla de 16’şar sene mapus istek ediyor. Vox ise sanıklar ile alakalı 74 seneye civarindan mapus cezası verilmesini istiyor.

Davada, Daha önceki İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Daha önceki İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, Katalonya Meclis Başkanı Roger Torrent, Daha önceki Katalonya Başkanı Artur Mas ve Bask özerk idaresi başkanı İnigo Urkullu benzeri mühim isimler de şahit olarak dinlenecek. AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir