Sarı Yelekliler bu kez İngiltere’de sokağa inecek

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
İngiltere’de hükümetin ön gördüğü kemer sıkma politikasına karşı başlayan milletçe Meclisi Hareketi, Cumartesi bugünü Londra’da protesto çağrısı yaptı. Gösterilere katılacak olanlardan Fransa’da hükumeti protesto edenler benzeri “sarı yelek” giymeleri istendi.

Bu organizasyon İngiltere’deki başka şehirler içinde miting çağrısı yapıyor. Ayrı olarak 2010’dan beri iktidarda bulunan tutucu Parti’yi devirmek amaciyla parlamento seçimleri düzen etmesi çağrısını da tekrarladı. “Sarı yeleğini unutma” diyerek yasamsal medya hesabından protesto çağrısı yapan grup, “Sarılara karşın kemer sıkılamaz” sloganı altında birleşiyor. yasamsal medyada bin 700’den çok kişi etkinliğe katılacağını açıkladı.
Hükümetin sığınmacı politikasını da tenkit eden Irkçılığa Karşı Hareketi de, organizasyonlara destek verdi. Daha önceki mebus Laura Pidcock’un da etkinlikte konuşma yapacağı bildirildi.

Buna paralel olarak, yasamsal ağlarda aşırı sağa yakın var olan Brexit yanlıları da “#YellowVestUK” anahtar sözcüğünü paylaşmaya başladı. İngiliz “sarı ceketler”in yasamsal medya kullanımının minimum seviyede kalması dikkat çekti. tutucu mebus Anna Soubry ise, 2. tek referandum lehine, sarı yelek giyeceklere Nazi yakıştırması yaptı. “Bu grup Westminster’ın çevreninde dolaşıp insanları korkutuyor” tanımlaması yaptı.

Bu eylem hükümet tarafından kınandı. Polis, Parlamento etrafındaki kötüleşen güvenlik vaziyetindeki derin kaygılarını ifade etti. The Independent gazetesine göre; Cumartesi bugünü Londra veyahut Manchester’da toplanacak “sarı ceketler” İslam karşıtı marjinal aşırı sağ tek grup var olan İngiliz müdafaa Birliği’nin (EDL) sloganlarını kullanıyor. İHA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*