31 Aralık 2018’de okullar tatil mi? Yılbaşı hangi güne denk geliyor?

  • 11 Months ago
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
1 ocakta 2019 Başka bir deyişle yılbaşına sayılı günler kala tek çok suale cevap aranıyor. Vatandaşlar 31 Aralık 2018’de okullar tatil mi, yılbaşı tatili kaç vakit olacak heyecan ediyor. 31 Aralık bu sene Pazartesi gününe eşit geliyor. Peki yılbaşı tatili kaç vakit olacak? Pazartesi bugünü okular tatil olacak mı?

Yılbaşı yaklaşırken tatil planı yapanlar kaç vakit destur yapacak heyecan ediyor. Yılbaşına kısa süre kaldı ve Bir hayli kişi tertemiz seneye sevdikleriyle girebilmek amaciyla tasarılar yapıyor.1 ocakta Salı bugünü resmi tatil. Peki 31 Aralık 2018 Pazartesi bugünü resmi tatil olacak mı? Okullar tatil mi?

2019 YILBAŞI HANGİ GÜN? KAÇ GÜN TATİL OLACAK?

2019’un evvel bugünü Başka bir deyişle tek ocakta Salı gününe eşit geliyor. Başka bir deyişle vatandaşlar 31 Aralık Pazartesi gecesi yılbaşı kutlaması yapacak. Pazartesinin döneminden evvel hafta sonu tatili olduğu amaciyla tatilleri birleştirme imkanı olanlar birleştirme yapacak. tek ocakta Salı bugünü resmi tatil günüdür. 31 Aralık Pazartesi bugünü ise resmi tatil değil.
yilbasi

YILBAŞI NOEL FARKI

Noel, her sene 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. 20. asrın başlarından bu yana Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, armağan alışverişi çevreninde yoğunlaşan tek bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba esas tek oyun oynar. Ülkemizde de yılbaşı kutlamaları özellikle çam süsleme ve armağan verme eylemleri ile kutlanmaktadır.

Noel, her sene dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. etkinlikler 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve Bir takım ülkelerde 26 Aralık akşamına civarindan ayni ritimde devam eder. Ermeni Kilisesi benzeri Bir takım doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a eşit gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde basit olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel’i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, miladi (Gregoryen) takvimin Katolik Papa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır. Bununla birlikte Bir takım Ortodoks kiliseleri miladi takvime dönüşüm yapmış ve 25 Aralık’ta kutlamaya başlamıştır.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir