Sarı yelekliler 6 aylık ertelemeden memnun olmadı

  • 12 Months ago
  • 0
Fransa Başbakanı Edouard Philippe’in akaryakıt zamlarını 6 aylığına askıya alacağı izahı “sarı yeleklileri” hoşnut etmedi.

Le Figaro gazetesinde bulunan habere göre sarı yelekliler, Philippe’in akaryakıt zamlarına ait yaptığı izahı yoksun buldu.

Sarı yeleklilerin sözcülerinden Benjamin Cauchy, Philippe’in duyurduğu önlemlerin tatmin edici olmadığını belirtti.

“Fransızlar Alık değil ve ekmek kırıntısı değil ekmeğin kendisini istiyor.” ifadelerini kullanan Cauchy, halkın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan mali ve siyasi politikalarını değiştirmesini istek ettiğini söyledi.

Cauchy, “Bunu yapamıyorsa Fransızları tekrar sandığa götürsün” dedi. Cauchy, cumartesi Paris’te planladıkları eylemi, iptal edilmesi istikametindeki çağrılara karşın düzenleyeceklerini kaydetti.

Sarı yeleklilerin Daha önceki sözcülerinden Eric Drouet ise gösterilerin dahada da yoğunlaşması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Lorient sehrindeki sarı yeleklilerden Andre Bourlard, hükümetin aldığı “önlemin” yoksun kaldığını ifade etti.

Başbakan Philippe, akaryakıt zamlarının yanı sıra akım ve gaz zamlarının da 6 aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

NE OLMUŞTU?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ahenk gösteren ücret şartların kötüleşmesine reaksiyon olarak 17 Kasım’da başlayan sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede nihayet senelerin en şiddetli protestosuna dönüştü.

Genellikle kent merkezlerindeki çok kiralar hasebiyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron’dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ahenk gösteren ücret koşulların iyileştirilmesini istek ediyor.

Başkent Paris’in Champs-Elysees Caddesi etrafında tek Aralık’ta düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere kati müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin yükselmesi şehiri “kaosa” sürüklemişti.

Champs-Elysees etrafındaki Bir hayli restoran, kafe ve mağaza, protestolar hasebiyle kepenk indirmiş ve çevrede de üç ila dört milyon euro’luk hasar oluşmuştu.

Gösterilerin başından bu yana çıkan vakalarda üç kişi hayatını kaybetmiş, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir