Pancar üreticisi rekolteden memnun ama…

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Sivas’ta şeker pancarı imalatı yapan çiftçiler, mazot fiyatlarının çok olması ve hükümet desteklerinin yoksun olmasından dolayı şeker pancarından tat alamadıklarını belirtti.

Sivas’ın Ulaş kazasinda Nisan ayında ekimi yapılan şeker pancarlarının takriben 6 aylık tek zamanin derhal peşinden hasadına başlanıldı.

Rekolte üreticiyi hoşnut etse de, imalat maliyetlerinin artması hasebiyle yüzler gülmedi. Konya, Yozgat ve Karaman’dan ardindan Türkiye’de en çok miktarda şeker pancarı imalatı yapılan kent var olan Sivas’ta, şeker pancarı hasadı yapan rençperler hükümet desteklerinin yoksun ve mazot fiyatlarının çok olmasından dolayı şeker pancarından elde ettikleri gelirin düştüğünü belirttiler.

resim1_6633216

“MİLLET DE MAĞDUR OLDU”

Vedat Güneş adli üretici yaptığı açıklamada, “Taban ton ücreti 235 lira. hoşnut olacağız. Yapacak tek şey yok. Su ile alakalı sıkıntı çektik. Barajımız kapandı. ‘Açılmayacak’ dendi ardindan tekrar açıldı. millet de mağdur oldu. O su olsaydı bu sene millet çok pancar ekecekti” dedi.

resim1_6633211

“MASRAFIMIZ DÖRDE KATLANDI”

Furkan Güneş ise desteklerin az olduğunu belirtip, “Hasattan randiman olarak memnunuz ama desteklerin az olmasından dolayı kurtarmıyor, zarar ediyoruz. Mazotun ve gübrenin Zati ücreti belli. Masraflarımız geçen seneye göre bu sene belli tek süre dahada fazla. geçen sene diyelim ki dekara iki bin Lira masrafımız varken bu sene o dörde katlandı. kalite olarak birici derslik pancar Sivas’tan çıkıyor ama ektiğimizi karşılamıyor. Arkadaşlar hesaplamış, 30 kilo pancar tek litre mazota tekabül ediyor. Mazot fiyatında sıkıntılıyız” şeklinde konuştu.

İHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in nihayet kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*