Hangi Bölümler Tez Hazırlar?

  • 5 Months ago
  • 0

Tez ön lisans, lisans ve lisansüstü bölümlerin kendi alanlarını ilgilendirecek çalışmalardır. Bazı bölümlerde tez hazırlama yükümlülüğü yokken bazı bölümlerde mezun olabilmek için öğrencinin tez hazırlaması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle bölüm tercihi yapacak olan öğrencilerin hangi bölümün tez hazırlayıp, hazırlamadığını bilmesi gerekir. Bölümler arası tez hazırlama fiyatları farklılıkları olduğu gibi aynı zamanda üniversiteler arası da tez hazırlama sistemleri ve alanları değişiklik göstermektedir. Aynı bölüm farklı üniversitelerde tez şartı bulunan veya tez şartı bulunmayan bölüm olabilir.

Üniversitede hazırlanan tezlerin zorluk dereceleri eğitim statüsüne bağlı olarak değişmektedir. Ön lisanstan, lisansa tez kalitesi artarken, lisanstan, yüksek lisansa ve yüksek lisanstan da doktora programına kalite artışı yaşanır. Özellikle de akademik anlamda kariyer düşünen öğrencilerin tez hazırlama merkezi süreçlerini planlı tutmaları ve bu plana uyarak tezlerini ortaya koymaları gerekir.

Tez Konusu Nasıl Seçilir?

Tez konusu seçerken öncelikle öğrencinin alanı için en faydalı olan konuyu belirlemesi gerekir. Yani hazırlanacak olan tez bittiğinde, alana katkısı olması ve araştırma yolları açmalıdır. Bu nedenle öğrenci ilk olarak geçmiş dönemde hazırlanmış tezleri okuyabilir, inceleyebilir ve fikir alabilir ardından tezini bu fikirler doğrultusunda harmanlayarak, kendi fikirleri, kendi düşünceleri, yaratıcılığı ile ortaya koymalıdır. Bu süreci başarılı bir şekilde atlatarak seçim yapan öğrenci en kaliteli tezi ortaya koymayı da başaracaktır.

Tez konusu seçerken öğrencinin sahip olduğu bilgi birikimini de göz önünde bulundurması gerekir. Çünkü öğrenci bilgili ve tecrübeli olduğu bir konuda tez hazırlarken daha az alıntı yapabilecek ve kendi cümleleri ile tezini oluşturabilecektir.

Tez konusunu mümkün olduğu kadar özel tutmaya çalışın. Genelden özele doğru ilerleyin ve kaynak bulabileceğiniz yere kadar tez konunuzu daraltın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir