Sezaryende Avrupa birincisiyiz

  • 11 Months ago
  • 0
Türkiye sezaryen oranlarındaki yerini koruyor. Yapılan araştırmalara göre Türkite sezaryen sıralamasında yüzde 53’lük oranla yeryüzünde dördüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor.

Ajans Press’in tıp dergisi Lancet’in araştırmasından ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin sezaryen doğum oranında Avrupa’da birinci sırasına yerleştiği saptandı. Türkiye’nin hayat genelindeki sezaryen oranına bakıldığında da yüzde 53 ile dördüncü sırada olduğu görüldü. Listenin evvel sırasına yüzde 58 sezaryen doğum oranı ile Dominik Cumhuriyeti’nin yerleştiği tespit edildi. Rapor 2015 senesi verilerini yansıtırken, hayat genelindeki sezaryen doğum oranının yüzde 21 olduğu ve bu rakamın 2000 seneninde Yalnızca yüzde 12 olması dikkat çekti.

SON YILLARDA havadis ÇIKIŞLARI ARTIŞ GÖSTERDİ

Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre, konuyla alakalı yazılı Medyaya yansıyan havadis adetleri de belli oldu. 2017 ve 2018 yılları içinde gerçekleştirilen medya incelemesinde,  sezaryen doğumla alakalı yazılı Medyaya 7 bin 668 haberin yansıdığı tespit edildi. Öte istikametten 2000 seneninde sezaryen doğumla alakalı Yalnızca 504 havadis tespit edilirken, bu rakamın nihayet senelerde artması ve sağlık başlıkları içinde en çok konuşulanlar arasında yer alması ise dikkat cazip Detaylar arasında yer aldı.

Medyaya yansıyan havadis başlıklarında, her beş doğumdan birinin sezaryen ile gerçekleşmesi, nihayet senelerde bu yönteme çok sık tek şekilde başvurulması ve hususi sağlık müesseselerin halk sağlık müesseselerine oranla bu metodu çok dahada çok uygulaması sağlık sayfalarına yansıyan Detaylar arasında yer aldı.

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in nihayet kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir