Türkiye’nin yüzde 83,8’i evden internete erişebiliyor

  • 1 year ago
  • 0

Medya ve raporlama ajansı PRNet, Türkiye’deki ev halklarının web erişimini mevzu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in ülkemiz İstatistik müessesesi (TÜİK) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, 2018 senesi Nisan ayı itibarıyla Türkiye’nin haneden web erişim oranı yüzde 83,8 olarak belirlendi. Bu nispet 2017 yılının aynı ayına göre mukayese ettiğinde da yüzde 3,1 arttığı saptandı. Bu sene içindeki pc ve web kullanımı ise 16-74 ıslak grubundaki bireylerde sırasıyla yüzde 59,6 ve yüzde 72,9 olarak görüldü.

Erkekler webten dahada çok alışveriş yapıyor

PRNet ve Ajans Press’in mevzu hakkinda gerçekleştirdiği medya araştırmasında yazılı Medyaya yansıyan havadis adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen incelemede, 2018 senesi içinde online alışveriş başlığı altında iki bin 859 havadis çıkışı tespit edildi. tekrar aynı sene içinde web kullanımlarıyla alakalı da 5 bin 371 havadis çıkışı saptandı. İnternetten alışveriş yapma oranı cinsiyet itibariyle ayrıştırıldığında, erkeklerde yüzde 33,6 olarak görülürken, kadınlarda yüzde 25 olarak kaydedildi.

Raporda, webten yapılan alışveriş oranlarına yer verilirken, alışveriş yapanların en çok ne satın aldığı da saptandı. Böylelikle, web üzerinden alışveriş yapan sahislarin yüzde 65,2 oranıyla en çok giyim ve spor malzemesi satın aldığı görüldü. Giyim ve spor malzemelerini yüzde 31,9 ile yolcu bileti ve araç kiralama, yüzde 26,8 ile ev eşyası, yüzde 22,1 ile besin maddeleri ve hergün gereksinimler, yüzde 20,6 ile de kitap, dergi, gazete takip etti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir