Dondurmayı mutlaka su ile tüketin

  • 1 year ago
  • 0

Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, “Malum sıcaklarda serinlemek amaciyla en çok seçenek edilen şüphesiz ki dondurmadır. Dondurma doğru şekilde tüketildiği halde rastgele tek sağlık sorununa neden olmaz. ama doğru şekilde tüketilmezse bağışıklığı düşük var olan kişiler de boğaz enfeksiyonuna neden olabilir. Dondurma süt, yağ, şeker, protein ve kalsiyum benzeri gövde amaciyla mühim maddeler içerir, yaz aylarında çocukların vazgeçilmezidir. Tatlı seven yurttaslar amaciyla sıhhatli tek besin kaynağıdır. doğal meyvelerden yapılan meyveli çeşitleri ile de antioksidan kaynağıdır. İnek sütü alerjisi olanlar ise keçinin sütünden üretilen dondurma yiyebilir. Kendim Kahramanmaraşlıyım, bizim memlekette dondurma su ile birlikte servis edilir. Su ile tüketmek boğaz enfeksiyonu sıklığını azaltıyor. bunun için ekstradan dondurma ambalajından çıkarıldıktan ardindan derhal tüketilmemeli. tek miktar beklemek mide ve barsaklar içinde iyi olur. tekrar boğazda minik parçalar ve eriterek aş boğaz enfeksiyonu ihtimalini azaltır” dedi.

Dr. Yıldırım, dondurma tüketilirken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Dondurmanın çok miktarda tüketilmesi kilo problemi olanlar amaciyla mesele oluşturabilir, tok karna tüketmek dahada sağlıklıdır, soğuk su ile tüketmeyin, dondurma yedikten ardindan dişlerimizi savunmak amaciyla ağız yıkanmalı. Paketli dondurmalar netlikle soğuk zincirde korunmuş olmalı ve nihayet tüketim tarihi denetim edilerek tüketilmeli.”

“BOĞAZ ENFEKSİYONU Yalnızca DONDURMA TÜKETİNCE OLMUYOR”

Burnu tıkalı kişilerin gece boyu ağızdan nefes aldıklarını belirten Dr. Yıldırım, “Ağızdan nefes almak boğazın kurumasına, dişlerin çürümesine, ağızda perişan tek tat hissine neden olarak boğaz enfeksiyonunu artırır. Bağışıklık sistemi zayıf kişiler de tekrar devamlı boğaz enfeksiyonu geçirir. Uyku apnesi- horlaması var olan kişiler gece uykuda tıkanmaya bağlı dahada sık hasta kisi olurlar. Sigara içenler ve geniz akıntısı çok var olan kişiler dahada sık hastalanır. Ağızdan solunum (ağızdan nefes alıp vermek) en sık nedenlerin başında gelir, burun tıkanıklığı, bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara içmek, antibiyotik direnci, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk, stres, çok soğuk ve sıcak aş içmek, geniz akıntısı, geniz eti ve burun alerjisi sayılabilir. tek sene içinde 4-5 ten çok boğaz enfeksiyonu geçirmesi durumunda, erişkin ve çocuklar amaciyla operasyon seçeneği devreye girer. Geçirilen boğaz enfeksiyonu ahenk gösteren şekilde rehabilitasyon edilmez ise bu enfeksiyon kalbe, böbreklere ve eklemlere zarar verebilir” açıklamalarında bulundu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir